HaberlerHavayoluSeyahatSivil Havacılık

EasyJet ; Kapasite Seviyelerinde Artış Görmeyi Umuyor!

İngiliz düşük maliyetli havayolu şirketi EasyJet, 2021’in güçlü bir yaz sezonu olacağına ve kapasite seviyelerinin Mayıs 2021’den itibaren artacağına inanıyor. Ancak o zamana kadar, düşük bütçeli havayolu pandemi öncesi programının yalnızca %20’sini uçurmayı planlıyor…

İcra Kurulu Başkanı (CEO) Johan Lundgren, Birleşik Krallık’taki en büyük düşük bütçeli oyuncunun kış sezonunda günde 4 milyon sterlin harcadığını açıkladı.

Bununla birlikte, İngiltere hükümeti 17 Mayıs 2021’den itibaren uluslararası uçuş yasağını kaldırdıktan sonra, havayolu, uluslararası seyahat için yaklaşan talep dönüşü dalgasını yakalama şansı var. Lundgren, “Uçmayı hızla artırma ve destinasyonları ekleme konusunda operasyonel esnekliğe sahibiz” dedi.

Mart 2021’de CEO, Avrupa ülkelerinin çoğunun Birleşik Krallık’ın “Yeşil Listesine” ekleneceği, yani yolcuların Birleşik Krallık’a vardıklarında karantinaya alınmayacağı yönündeki beklentilerini de dile getirdi. Ancak bu, yolcuların kalkıştan önce ve eve döndükten sonra PCR testleri yaptırmaları gerektiği anlamına gelir.

Muhtemel test yükümlülüğü nedeniyle, Birleşik Krallık’ta yolcu başına tipik olarak 150 £’ya ulaşan yüksek PCR test maliyetinin, standart bir EasyJet biletinin toplam fiyatını artıracağı için finansal yolcuların uçma fırsatlarını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği konusunda şüpheler ortaya çıktı.

Şirketin en son mali güncellemesine göre, Avrupa‘daki sınırların kapatılması gibi katı hava yolculuğu kısıtlamaları nedeniyle, hava taşıyıcısı filosunun 172 uçaktan oluşan büyük bir bölümünü indirmek zorunda kaldı.

Sonuç olarak, kış sezonu kapasitesi pandemi öncesi aynı döneme göre %86 azalırken yolcu sayısı %89 azaldı. Easyjet, zorlu bir yıla rağmen, 2021 yılının ilk çeyreğinde 3,4 milyar dolarlık (2,5 milyar £) likiditeye sahip olduğunu ve bir milyarı aşan uçakları için satış ve geri kiralama anlaşmalarıyla desteklendiğini söyledi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!