737 MAXBoeingBoeing 737 MAXHaberlerHavacılıkSivil Havacılık

EASA ; Boeing 737 MAX İçin Ocak Ayı Sonuna Kadar Uçuş İzni Verecek!

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Boeing 737 MAX yasağını önümüzdeki hafta kaldırmayı beklediğini söyledi. AB düzenleme kurulu başkanı bugün yaptığı açıklamada, Uçuşa Elverişlilik Direktifinin önümüzdeki hafta yayınlanacağını ve uçağın Avrupa hava sahasında uçuş izni verileceğini söyledi…

Bugün bir toplantıda konuşan Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) İcra Direktörü Patrick Ky, Önümüzdeki hafta 737 Max için onay beklediğini söyledi.

Patrick Ky ; Bunu [Uçuşa Elverişlilik] önümüzdeki hafta yayınlamayı umuyoruz, bu da 737 MAX’in tekrar uçmaya uygun olacağı anlamına geliyor.

Boeing 737 MAX, bazı Havacılık düzenleyicileri artık yolcu hizmeti tipini onayladığından, gökyüzüne yavaş ama kesin bir dönüş yapıyor. Onayları ilk veren ABD düzenleyicisi Federal Havacılık İdaresi (FAA) oldu. Kısa bir süre sonra, Brezilyalı ANAC, GOL Airlines’ın 20 ay yerde beklemesinden bu yana ilk yolcu uçuşunu gerçekleştirmesinin yolunu açtı.

Boeing 737 MAX, toplam 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazanın ardından Mart 2019’da yere indirildi. Uçağa özgü Manevra Özelliklerini Artırma Sisteminin (MCAS) her iki kazanın da ana nedeni olduğu tespit edildikten sonra, dünya çapındaki Havacılık Otoriteleri tarafından uçağın yeniden sertifikalandırılması emri verildi.

Yasağın kaldırılması Avrupalı ​​operatörler için harika bir haber olacak. Avrupa’nın en büyük operatörlerinden bazıları, karaya oturduğu sırada 18 filoya sahip Norveç, 14 ile TUI Grup ve 12 ile Türk Hava Yolları‘dır.

Diğer Avrupa Havayolları, özellikle 2020’nin sonunda toplamını 210 uçağa çıkarmak için siparişine 75 uçak daha ekleyen Ryanair gibi önemli sayıda türden sipariş aldı. Ancak Ryanair uçakları biraz farklı.

Daha fazla yolcu kapasitesi belirten Ryanair’in 737 MAX Uçağı, orijinal tasarımdan bazı değişiklikler gerektirecek. 200 koltuğa kadar alabilmek için, bu varyant ek bir kanat üstü çıkış kapısı gerektirecek, yani ek sertifika gerektirecek.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Boeing 737 MAX‘ın 2021 Ocak ayı sonuna kadar yeniden sertifikalandırılmasını onaylayarak, neredeyse iki yıl sonra Avrupa Birliği’nin hava sahasına dönmesine izin vermiş olacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRA737 MAX

Bu Haber Yorumlara Kapalı!