Ryanair, EasyJet ve WizzAir, Avrupa'nın en büyük üç düşük maliyetli havayolu. Fotoğraf : Getty Images

Düşük maliyetli havayolları, her kıtada havacılık pazarının bir parçasıdır. Bağlantılara hakim olan büyük bayrak taşıyıcı modeli çoktan gitti. Avrupa’da, Ryanair şu anda en büyük havayolu (yolcu sayısına göre) ve düşük maliyetli taşıyıcılar ilk 10’da…

Havacılık ilk uçuşlardan bu yana yıllar içinde büyüdükçe, birçok tanımlayıcı an ve önemli değişiklikler oldu. Okyanus ötesi geçiş, erken bir dönüm noktasıydı, jet motorunun tanıtımı uçakları sonsuza dek değiştirdi ve daha büyük ve daha sonra daha verimli uçaklar, uçmanın olanaklarını ve ekonomisini değiştirdi. Yeni, düşük maliyetli havayollarının tanıtımı kesinlikle bu değişen olaylar listesine aittir.

Düşük Maliyet, 1971’de Southwest Airlines ile ABD pazarına girdi, ancak rekabetin gerçekten yükseldiği 1978’deki deregülasyona kadar değildi. Yeni Havayolları, müşterileri çekmek için bütçe dostu bir ücret politikası kullanarak eski havayolu rotalarında rekabet edebilir. Birkaç eski taşıyıcı firmanın (Pan Am ve Eastern Air Lines) gibi çöküşü kısmen bu yükselen rekabetten kaynaklanıyordu.

Düşük maliyetli, ilk Havayolu olan Ryanair ile 1980’lerin ortalarına kadar Avrupa’ya girmedi. Avrupa Birliği deregülasyonunun havayollarının ülkeler arasında daha kolay çalışmasına izin vermesiyle daha pek çoğu takip etti.

Pazarın Yaklaşık %30’unu Kaplıyor

Düşük Maliyetli Havacılık modeli, fiyat konusunda rekabet etmek için çok fazla olmuştur. Sınırlı kapsam dahilindeki ücretler, ‘Gösterişsiz’ konseptinin kabul görmesi ve pazar payı kazanmasıyla birlikte pazarı değiştirdi. Elbette, yolcular için düşük maliyetli ücretler getirmenin yanı sıra, bu Havayolları yolcuları koltuklardan çantalara, değişiklik ve iptallere kadar tüm hizmetler için ekstra ödeme yapma fikrini de tanıttı. Yan gelirlere olan bu bağımlılık artmaya devam etti ve düşük maliyetli havayolları için ana odak noktası olmaya devam ediyor.

Statista tarafından yapılan bazı ilginç analizler (CAPA ve diğerlerinden gelen verileri kullanarak), Avrupa’da düşük maliyetli taşıyıcıların elde ettiği pazar payını göstermektedir. 2009 ve 2019 arasında %23,9’dan %33,1’e yükseldi 2017’de %35,5 İle Zirve’ye Ulaşmışlardı.

Eski Havayolları Rekabet Etmeye Devam Ediyor

Bu, bazı havayollarının önemli ölçüde genişlemesine rağmen, düşük maliyetli taşıyıcıların ‘Eski’ havayollarıyla rekabet etmesinin zor olduğunu göstermekte. Pazarın çoğuna üç Avrupa havayolu grubu (IAG, Air France-KLM, Lufthansa Group) hakimdir ve IATA‘dan gelen veriler, yaklaşık %70 pazar payına sahip olduklarını göstermekte.

Eski Havayolları, büyüyen rekabete hızlı bir şekilde adapte oldu. Ryanair gibi havayollarının geniş ağıyla eşleşip noktadan noktaya operasyonlarını karşılayamasalar da, pazarlama ve fiyatlandırma stratejilerini değiştirdiler. Örneğin, bu havayollarının çoğu, ‘Gösterişsiz’ ücret seçenekleri sunarken, ayrıştırılmamış ücretler daha yaygın hale geliyor. Ve Uzun Mesafeli Uçuşlardan gelen gelirlerinin daha fazlasıyla, Kısa Mesafeli Rotaları deneyebilirler.

Avrupa’nın En Büyük Havayolları

Avrupa Pazarının bu %30’u için rekabet eden ana havayolları. CAPA Havacılık Merkezi’nden alınan verilere göre 2019 yılı sonu itibarıyla Avrupa’nın en büyük havayolları aşağıdaki gibidir (Düşük maliyetli havayolları vurgulanmıştır)

  • Ryanair (152 Milyon Yolcu)
  • Lufthansa Group (145 Milyon)
  • IAG (118,3 Milyon)
  • Air France-KLM Group (104 Milyon)
  • EasyJet (97 milyon)
  • Türk Hava Yolları (74 Milyon)
  • Aeroflot (61 Milyon)
  • Wizz Air (40 Milyon)
  • Norveççe (36 Milyon)
  • Pegasus (30 Milyon)

Ryanair Avrupa’nın En Büyük Havayolu Şirketi

En üst sırada 152 milyon yolcu taşıyan Ryanair var. Ryanair 1985 yılında İrlanda’dan Londra’ya uçuşlar düzenlemeye başladı (ana havalimanlarının tıkanıklığını ve ücretlerini önlemek için Luton havalimanını kullanarak, kısa süre sonra çoğu düşük maliyetli havayolunun izlediği bir strateji). Kısa süre sonra İrlanda ve Birleşik Krallık’ta ve 1997’den itibaren Avrupa’ya yayıldı.

Bugün, Havayolu 40 ülkede 200 şehri kapsayan etkileyici 82 üssü ile (Ryanair’e göre) Avrupa çapında faaliyet gösteriyor…

EasyJet Düşük Maliyetli Havayolu Şirketi

EasyJet, üç geleneksel havayolu grubunun arkasında, genel olarak dördüncü sırada yer alır, ancak ikinci en büyük Düşük Maliyetli Havayolu olarak oldukça güvenlidir.

1995 yılında İngiltere’de başlayan ve piyasanın deregülasyonunu takiben Avrupa çapında genişleyen Ryanair‘e benzer bir yol izledi. Büyümesini desteklemek için daha erken satın almalar kullandı. Bugün 28 havalimanından uçuşlar gerçekleştiriyor.

Ryanair‘in (Ağırlıklı Olarak Boeing 737 Varyantlarını İşleten) aksine EasyJet, A320 ailesini işleten, tamamı Airbus uçaklarını kullanan bir havayoludur. İlginç bir şekilde, aslında sadece 737 ile başladı ve 86 tanesini çalıştırmaya devam etti. Tek tip filoya odaklanmak, çoğu düşük maliyetli taşıyıcı için önemli bir rekabet avantajıdır. Southwest bunu 737 ile başlattı ve birçok Havayolu, eski taşıyıcıların daha çeşitli filolarıyla karşılaştıklarından daha düşük maliyetlerden ve daha kolay servis ve programlamadan yararlanıyor.

Wizz Air En Hızlı Genişlemeyi Gösteriyor

Macar Havayolu Wizz Air, Doğu ve Batı Avrupa arasındaki bağlantılara odaklanan Ryanair ve EasyJet‘ten farklı bir rekabetçi modeli takip ediyor. 2004 yılında kuruldu ve o zamandan beri çarpıcı bir şekilde büyüdü. EasyJet gibi, tamamen Airbus filosundan oluşmaktadır.

Hızlı genişleme bugün de devam ediyor. 2019’da yolcu sayısında etkileyici bir şekilde %17,7 büyüdü (O yıl Norwegian‘ı geçti). Karşılaştırma için, Ryanair %9,5 ve EasyJet %5,9 büyüdü…

Bu En Büyük Havayolları iyi kurulmuş ve sağlam bir pazar payına sahip olsa da, diğer birçok Havayolu gelip gitti. Son zamanlarda WOW Air ve Thomas Cook Airlines‘ın çöküşünü gördük.

Düşük Maliyetli Havayolları için zorluk, marjların çok küçük olmasıdır. Yan gelirlere giderek daha fazla güveniyorlar, ancak orada da zorluklar kendisini göstermeye başladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!