HaberlerHavacılıkSeyahat

Doğuya Uçmak Neden Batıdan Daha Hızlı?

Bir şehre gidiş ve dönüşte uçuş saatleri arasındaki farkı hiç fark ettiniz mi? Örneğin, Londra’dan New York’a uçmak 8 saatten biraz fazla sürerken, tersi yolculuk 7 saatten az sürüyor. Batı’dan Doğu’ya uçarken de benzer sonuçlar bulunabilir…

Birçoğu, dünyanın doğuya doğru dönüşünün daha hızlı doğuya doğru yolculukların arkasındaki neden olduğunu düşünse de, bu doğru değil. NASA’dan Robert Frost’un açıkladığı gibi, dünyanın dönüşünün aslında bir uçuşun hızıyla hiçbir ilgisi yok. Doğudan batıya yürürken dünyanın dönüşü bizi hızlandırmadığı gibi, bir uçağın hızını da etkilemez.

Dünyanın dönüşü, sezgisel yanıt gibi görünmesine rağmen, doğuya doğru uçarken Uçak yolculuklarının neden daha hızlı olduğunu açıklamada yalnızca dolaylı bir faktördür. Gerçek cevap, Jet Akımları olarak bilinen bir kavramla ilgilidir.

Doğuya Doğru uçarken daha hızlı uçuşların nedeni jet akımlarıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, yüksek rakımlarda bulunan atmosferde hızlı akan, dar hava akımlarıdır. Bu akımlar, güneşin radyasyonundan ve dünyanın Coriolis kuvvetinden kaynaklanan atmosferik ısınma nedeniyle oluşur (dönen bir nesnenin dönme eksenine dik bir kuvveti vardır). Bu faktörler, birleşik nedenli jet akımlarına neden olur.

En belirgin jet akıntıları, ekvatorun 60 ve 30 ° kuzey ve güneyinde yer alan kutupsal akıntı ve subtropikal akıntılardır. İlki, daha güçlü akıntıdır ve ikincisinden çok daha hızlı rüzgarlara neden olur. Transatlantik ve transpasifik rotalardaki çoğu havayolu, uçuş rotalarını planlarken kutup akışını kullanır.

Jet Akışları saatte 80 ila 140 mil kadar güçlü olabilir ve saatte 275 mile kadar çıkabilir. Bu güçlü rüzgarlar, ticari hava yolculuğu için önemli iniş ve çıkışlar ile birlikte gelir ve yakında değişebilir.

Ticari havacılıkta ilk kez jet akışları kullanılmaya başlandı, 1952’de Tokyo’dan Honolulu’ya giden bir uçuşta oldu. Jet akışları boyunca uçmak, 25.000 fitin biraz altında uçarak yolculuğu 18 saatten 11,5 saate düşürdü. Havayolları, jet akımlarının değerini hızla fark etti ve rotaları planlarken bunları uygulamaya başladı.

Jet akımları batıdan doğuya aktığından, yolculuğun bir ayağını çok daha hızlı ve bir ayağını daha yavaş hale getirir. New York’tan Londra’ya olan örneğe dönersek, jet akımından yararlanmak için uçuşların biraz daha uzun bir rota alabileceğini görüyoruz. Bu, JFK’dan LHR’ye yolculuğun yaklaşık altı buçuk saat, LHR’den JFK’ye uçuşun yedi buçuk saat sürdüğü anlamına gelir.

Kısacası, jet akışları uçuş sürelerini büyük ölçüde kısaltabilir ve hem önemli gelirleri hem de havayolları için çevresel endişeler olan yakıt tüketimini azaltabilir. Bu, yolcular ve havayolları için bir kazan-kazan gibi görünse de, bazı dezavantajlar vardır.

Güvenlik Riski

Jet akışları uçuşları hızlandırabilirken, önemli bir dezavantajı var : Açık hava türbülansı. Açık hava türbülansı (CAT), bulutsuz bir gökyüzünde meydana gelen ve uçağın şiddetli sarsılmasına neden olan ani şiddetli türbülanstır. Yavaş bir jet akışı, hızlı bir jet akışı ile etkileşime girdiğinde, aşırı rahatsızlık veren bir cep oluşturduğunda meydana gelir. Diğer türbülans türlerinin aksine, CAT’ın görsel olarak veya uçak radarıyla tespit edilmesi de imkansızdır.

Conde Nast Traveler’daki bir rapora göre, CAT’in %170 oranında artacağını ve küresel ısınma nedeniyle daha da kötüleşeceğini söyleyen bir araştırmaya dikkat çekiyor. Bu, jet akımlarında uçmanın yalnızca önümüzdeki yıllarda daha riskli olacağı anlamına geliyor.

Jet akımları nedeniyle batıdan doğuya uçarken uçuş süresi kısalabilirken, bu özellikle yolculara yardımcı olmuyor. Travel and Leisure’da görülen araştırmalar, yolcuların doğuya giden uçuşlarda daha fazla jet gecikmesinden muzdarip olduğunu, bu da daha kısa uçuşların bu tür uzun mesafeli rotalarda uyum sağlamak ve biraz uyanık kalmak için daha az zaman bıraktığı anlamına geldiğini göstermiştir.

Özetle, jet akımları batıdan doğuya uçarken uçuşların diğer yöne göre daha kısa sürmesinin sebebidir. Bazı durumlarda aşırı uzun uçuşları birkaç saat kısaltmaya yardımcı olurken, bazı önemli dezavantajları da vardır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!