HaberlerHavacılıkSeyahatSivil Havacılık

Dijital Sağlık Pasaportları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

A traveller woman is wearing protective mask in International airport, travel under Covid-19 pandemic, safety travels, social distancing protocol, travel concept...

Muhtemelen sağlık pasaportları, COVID-19 salgını sona erdikten sonra bile seyahat deneyimimizin kalıcı bir parçası olacak. Ama nasıl çalışacaklar, ne yapacaklar?

COVID-19 Krizi nedeniyle, birkaç Havayolu ve kuruluş farklı sağlık pasaportlarını deniyor. Yakın zamanda, British Airways ve American Airlines Verifly Sağlık Pasaportunu başlattı. Bu arada, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), IATA Travel Pass‘i tanıtıyor.

Esasen, hepsi seyahat edenler için ‘Dijital Pasaportlardır’. Yolcuların seyahat planlarını varış noktalarının COVID-19 sağlık gereksinimleri ile eşleştirmelerine izin verir ve bunlara uyduklarını onaylarlar.

Dijital Sağlık Pasaportları Nasıl Çalışacak?

Tüm sağlık pasaportlarının farklı türleri olsa da hepsinin amacı aynı : hava yolculuğunu güvenli bir şekilde eski haline getirmek.

Örneğin, IATA’nın Seyahat Kartında, bir test kaydı ve yolcuların ve laboratuarların test sonuçlarını ve Aşı Sertifikalarını havayollarına ve hükümetlere güvenli bir şekilde göndermesine olanak tanıyan mekanizmaları içeren açık kaynaklı ve birlikte çalışabilir dört modül vardır.

Daha sonra yolcular, zorlanmadan verilerini hükümetlerle paylaşmayı seçebilirler. IATA Travel Pass‘ın arkasındaki tüm anahtar, yolcuların bu ayrıntıları havayolları ile paylaşmasını sağlamaktır; o zaman taşıyıcılar, yolcuların her bir Hükümetin düzenlemelerine uyduğuna dair güvene sahip olabilir.

Müşterinin Verilerini Koruyacaklar mı?

Seyahat eden halkın temel endişelerinden biri mahremiyetleridir. Hükümetler ve havayolları gibi bu kadar çok tarafla paylaşılırsa veriler nasıl korunacak?

IATA’nın Travel Pass merkezi bir veri tabanı kullanmaz. Havayolu birliği endüstrisine göre, yolculara saygı duymak ve verilerinin kontrolünü onlara vermek istiyor. Dünya çapındaki havayolları, birçok veri hırsızlığı olayından sonra müşteri verilerini depolamaktan uzaklaşmak istiyor. Örneğin, geçen yıl easyJet, dokuz milyon müşterinin verilerini bilgisayar korsanlarına kaptırdı.

IATA’nın Travel Pass’ına Kaç Havayolu Dahil?

Murry-Hayden, şu ana kadar IATA’nın önümüzdeki bir veya iki ay boyunca Travel Pass ile denemeler için yaklaşık 20 havayolunu entegre etme sürecinde olduğunu söyledi.

Şu anda Qatar Airways, Emirates ve Etihad gibi havayollarının Mart ayında bir deneme yapacağını biliyoruz. Ayrıca Copa Airlines, Amerika’da IATA’nın Seyahat Kartını başlatıyor.

Ek olarak, bu yeni teknolojinin tadına varmak için fazladan 40 Havayolu IATA’ya ulaştı. Yine de, bazı taşıyıcılar kendi yollarına gidiyor. Örneğin, Meksika’daki Viva Aerobus, geçtiğimiz günlerde bu konuda IATA ile işbirliği yapmayacağını doğruladı.

Sağlık Pasaportları Ne Zaman Kullanılacak?

Her sağlık pasaportunun çıkış tarihi birçok şeye bağlıdır. Örneğin, British Airways ve American Airlines tarafından kullanılan Verifly Health Passport zaten yayında. İngilizler onu 4 Şubat’ta Londra ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uçuşlarda kullanmaya başladı.

Avrupa Komisyonu‘nun COVID Pasaportları ile ilgili planı gibi diğer girişimler, çalışmaya başlayacaklarına dair hiçbir kesinlik olmadan daha yavaş ilerliyor.

IATA’nın Travel Pass‘i olması durumunda, Mart ayında yayınlanacak. Önümüzdeki ay, uygulama dünya çapında satışa sunulacak, ancak yalnızca Copa ve Qatar Airways gibi belirli havayollarında kullanılabilecek. Kayıtlarımıza göre, dünya çapında 11 Havayolu şu anda bir çeşit sağlık pasaportu kullanıyor.

Yolcuların Masrafı Karşılaması Gerekecek mi?

Yolcular için bir diğer temel endişe, sağlık pasaportlarının kullanımının ek bir maliyeti olup olmayacağıdır.

Bununla ilgili bir maliyet var, ancak dürüst olmak gerekirse, faydalara kıyasla maliyetler çok küçük. Sektörü yeniden başlarsa ödenmesi gereken çok küçük bir bedel.

Zorluklar Neler?

Sağlık Pasaportları, seyahat endüstrisi için inanılmaz bir fırsat gibi görünse de, önünde birçok zorluk var. PC Agency’nin kurucusu ve CE’si Paul Charles anlamlı bir şekilde şunları söyledi.

Sağlık uygulamalarının sektörün daha iyi ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacağına inananlar var. Ve yolcuların COVID içermediklerini kanıtlamak için daha fazla talep eklemenin insanları seyahat etmekten alıkoyacağına inananlar var çünkü başka bir ülkeyi ziyaret etme açısından çok fazla karmaşıklık var.

Ancak daha da önemlisi, sağlık pasaportları belki çok fazla birlikte çalışabilirliğe dayanıyor. Havayolları, yolcular, yetkililer, laboratuvarlar gibi pek çok oyuncu yer alıyor ve her şeyin bir saat gibi çalışması gerekiyor.

Hepsinden önemlisi, sağlık pasaportlarının çalışması için güvene ihtiyaç var. Herkesin sürece güvenmesi gerekir, ancak aynı zamanda doğrulanabilir olması gerekir. Sağlık seyahati sertifikalarının doğrulanması gerekir; yolcu kimliği de. Hükümetler siyaseti bir kenara bırakarak birbirlerine güvenmelidir.

Sağlık Pasaportları İçin İleriye Dönük Fırsatlar Nelerdir?

Bununla birlikte, sağlık pasaportları oluşturmak, COVID-19 salgını sona erdikten sonra bile gelecekteki birçok fırsatı sağlayacaktır.

IATA, COVID-19 salgınının biyometri teknolojisini ön plana çıkaracağına inanıyor. Mevcut felaketten olumlu bir şey çıkarsa, seyahatlerin temassız olacağıdır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!