HaberlerHavacılıkSeyahatSivil Havacılık

Danimarka Ve İsveç Dijital Aşı Pasaportlarını Uygulamaya Çalışıyor!

Koronavirüs pandemisi, neredeyse bir yıldır ticari hava yolculuğunu büyük ölçüde kısıtlıyor. Bu, birçok endüstri için, özellikle de turizm ve havacılık için ciddi derecede mali zorluklara yol açtı…

Şimdi, Danimarka ve İsveç gibi ülkeler, vatandaşlarının bir kez daha Yurtdışına Seyahat etmelerine izin vermek için Dijital Aşı pasaportlarını uygulamaya çalışıyor.

The Guardian‘a göre Danimarka, vatandaşları için Dijital Aşı Pasaportlarının geliştirilmesine bu hafta Çarşamba günü başlama niyetini açıkladı. İskandinav komşusu İsveç de dün benzer bir açıklamayla aynı şeyi yaptı.

Bu Elektronik Sertifikalar, denizaşırı ziyaretçilerden koronavirüse karşı aşı kanıtı sunmalarını gerektiren ülkeleri ziyaret etmelerine izin verecek. Bazı havayollarının gelecekte benzer bir politika uygulaması da söz konusu olabilir. Örneğin, Qantas CEO’su Joyce daha önce konuyla ilgili olarak mutlaka uygulanmalı açıklaması yapmıştı.

Danimarka ve İsveç‘in Aşı Pasaportu uygulama planları, ticari havacılığın dışındaki alanlarda da geçerli olabilir. Nitekim İskandinav ülkeleri, dijital sertifikaların spor veya kültürel etkinliklere girmek için de kullanılabileceğini ima etti.

Her iki ülke de dijital Aşı Pasaportu çıkarma konusunda ortak bir hedefi paylaşıyor. Bununla birlikte, bu İskandinav ülkelerinin her birindeki sunumun farklı olacağı görülüyor.

Bu arada İsveç Hükümeti, Haziran ayına kadar Dijital olarak Aşı Pasaportu çıkarmak için yeterli altyapıya sahip olmayı umuyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!