Corona VirüsüHaberlerHavalimanlarıVirüs

Corona Virüsü Yayılıyor Havalimanları Alarmda!

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya uçaklar üzerinden yayılan ölüm virüsü Corona için havayolları ve havalimanları harekete geçti…

Virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tespit edilmişti. Kısa sürede yüksek ateş ile ölümlerin görüldüğü virüsün etkileri Çin’den sonra bölge ülkelerinde görülmeye başlandı. Virüs’ün kıtalararası yayılmasının ardından virüs ilk defa geçtiğimiz günlerde ABD’de görüldü.

HENÜZ TÜRKİYE’DE YOK
Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı da harekete geçti. Havalimanlarında önlem alındı. Henüz virüs Türkiye’de görülmedi.
 
Bakan Koca’dan “Corona” Virüsü Açıklaması!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de ortaya çıkan ‘Corona’ virüsü ile ilgili olarak, “Bu konuda özellikle bizde şu anda herhangi bir hastanın, hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum” dedi.
 
Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün yaygın bir virüsten oluşan büyük bir grup olduğunu bildirdi.
 
Bunun basit bir nezleden SARS’a kadar giden hastalıkların sebebi olabilecek bir virüs olduğunu kaydeden Bakan Koca, “Bu anlamda Çin’de Huan şehrinde zatürre geçiren bir hastada daha önce tespit edilmeyen bir virüsün tespit edildiğini biliyoruz, 31 Aralık’ta. Dün itibarı ile 295 vakada tespit edildiğini biliyoruz” dedi.
 
Bu konuda özellikle bizde şu anda herhangi bir hastanın, hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum. Özellikle Huan kentinden bizim hava şirketlerimizin seferi yok.
 
Ama Çin hava yollarının haftada 3 defa olan seferini biliyoruz. Ama bizim hudut güvenliğimizin ilk günden itibaren özel bir gayreti var.
 
Özellikle havaalanında denetleme merkezimiz var, karantina odalarımız var. Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı şu anda Türkiye için önermiyor.
 
Ama bu anlamda termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık. Tedirgin olunmaması, bu anlamda tedbirlerin alındığını, şu an Türkiye için herhangi bir riskin olmadığını özellikle belirtmek istiyorum…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!