SeyahatSivil Havacılık

Corendon Havayolları Seferlerine Başlıyor!

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Corendon Havayollarının Pandemi nedeniyle ara verdiği uçuşlara tekrar başlayarak göklere geri döndüğünü, yoluna devam ettiğini, çalışmalara başladığını ve uçuş programını açıkladığını söyledi…

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 2020 yılının sadece Türkiye için değil turizm dünyası için çok iyi bir sezon olmasının beklendiğini ama pandemi nedeniyle bunun gerçekleşemediğini belirtti. Corendon olarak 3 farklı bayrak altında havayolu taşımacılığı yaptıklarını anlatan Karaer, Türkiye, hollanda ve Malta baraklı 2020 yılı başında dışarıdan alacağımız uçaklarla beraber 40’ın üzerinde uçakları olduğunu, krizin hemen ardından dışarıdan kiraladıkları uçakları devre dışı bıraktıklarını, bunun kendileri için emniyet sübobu olduğunu belirtti.

2020’DE 22 UÇAKLA OPERASYON YAPILACAK

Eğer uçmaya başlarsak yeni dönemde 22 uçaklık bir progamımız olacak diyen Karaer, Uçuşların başladığında yoğunluğun nasıl olacağını bilmiyoruz. Yani Alman, Hollandalı, Belçikalı turist gelecek mi? Bilmediğimiz için uçuşlara düşük yoğunlukla başlayacağız. Uçakların sayısı yüzde 50 azalınca mecburen tarifeyi daralttık. Temmuz ayında bu kapasite ile başlarsak Ekim ayında bilindiği gibi bütün Avrupa ülkelerinde sonbahar tatili var. Ekim ayı Avrupa’da yoğun bir aydır. Ekim ayına kadar bu düşük yoğunklukta gider Ekim ayında da tatille beraber iyi bir rüzgar yakalarsak, pandeminin etkisininde azaldığını düşünürsek 2021 yılı için çok pozitif bir planlama yapabiliriz. Önemli olan Ekim ayının canlılığını görebilmek. Eğer Ekim ayı canlı olursa hem bizim şevkimiz, iştahımız artacak hem de Kasım Aralık ayı yani yüksek sezon sonunun da uzamasına neden olacak. Bu yıl Avrupa ve Rusya’nın sezona geç başlaması Türkiye’de tatil sezonunu uzatır” dedi.

HİÇBİR SEKTÖR YENİ BİR KRİZİ KALDIRAMAZ

Karaer, 2020 yılında planladıklarını 2021 yılında gerçekleştirmeyi umut ettiklerine dikkat çekerek, “Eğer 2021 yılı da düşük yoğunlukla giderse bütün planlar ötelenir. Turizm sektöründe havayolu olsun, tur operatörü olsun, acente olsun veya otel işletmesi olsun 2 yıl üst üste böyle bir krizi kaldıramaz. İnşallah 2021’de tekrar bir canlanma yaşarız” diye konuştu.

Kapasiteyi daralttıklarına vurgu yapan Karaer, daralan kapasitenin de ne olacağını bilmediklerini, insanların reaksiyonun ne olacağını ne kadar gelmek isteyeceklerini bilmediklerini, Bu nedenle desene hedef koymanın manasının olmadığını, yeni hedefleri 2021 yılına koymak gerektiğini, Bu yılın hareketin başlaması, çarkın dönmesi, nefes alma, eklemlerin çalışmas yılı olacağını ifade etti.


UÇAKLARDA NELER OLACAK

Karaer, uçaklara yolcu alımı ve yapılacaklar hakkında da yaptığı açıklamada, “Yolcu terminale girişinden itibaren maskesini kullanacak. Yolcu uçağa maskesiyle binecek. Elleri dezenfekte edilecek. Alkollü mendiller yolculara dağıtılacak. her yolcu maskesini yanında taşıyacak. Uçakta orta koltuğun boş bırakılması söz konusu değil. Sadece arkadan iki sıra boş bırakılacak. Pandemiden dolayı rahatsızlanan bir yolcu olursa, onun diğer yolculardan izole edilmesi için o koltuklar boş bırakılacak. Bizim uçak içi havalandırma sistemimiz yeterli. Yiyecek içecek satışları biraz daha kısıtlandı. Kabine sadece küçük el bagajları alınacak. El çantası gibi. Ekipler kendilerini koruyacaklar. maske takacaklar. Siperlikler takacaklar” şeklinde konuştu.

NERELERE UÇACAK

27 Haziranda Avrupa içerisinde uçmaya başlayacaklarını anımsatan Yıldıray karaer, şunları söyledi : Yunanistan 1 Temmuzdan itibaren uluslararası yolcuya kapılarını açacağını söyledi. Yunan adalarına 1 Temmuzda uçacağız. Ama ondan önce İspanya’nın destinasyonlarına uçabiliriz. 27 Hazirandan itibarende Avrupa’daki Türk vatandaşları için Türkiye’ye uçmaya başlayacağız. Türklerin gelmesi için engel yok. Yabancı turist gelmek isterse aynı uçaklarla gelebiliyor. Belki ilk seferlerde birbiri ardına yoğun uçuşlar olmayacak. Her gün bir uçuş olabilir. Ama Temmuz ayından itibaren yoğunluk artabilir. 15 temmuzdan sonra da hızlanır. Bizim uçtuğumuz bölgeler taşıdığımız yolcu Hollanda, Almanya, Belçika, Polonya, İngiltere, İskandinav ve Balkanlardır. Yolcuları tatil destinasyonlarına taşıyoruz. Türkiye’ye uçuşları Türk bayraklı uçaklarla Yunan adaları, ispanya, Mısır gibi destinasyonlara da Malta ve Hollanda bayraklı uçaklarla uçuşlarımızı yapıyoruz…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRASeyahat

Bu Haber Yorumlara Kapalı!