ÇinCorona VirüsüSivil Havacılık

Çin’deki Vürüs Salgınından 200.000 Uçuş Etkilendi!

Havacılık analisti Cirium’a göre , Çin’e ve Çin’den yapılacak olan yaklaşık 200.000’den fazla uçuş ya iptal edildi ya da süresiz olarak ertelendi…

Çin’in planlamış olduğu toplam uçuşların üçte 2sine denk gelen bu miktar,yetkililerin Wuhan’daki Tianhe Uluslararası Havalimanından olan uçuşları sonlandırdığı 23 Ocak gününden itibaren 18 Subat 2020 gününe kadar olan bir dönemi kapsıyor.

Hastalıktan dolayı enfekte olan nüfus arttıkça, durumu takip eden pek çok havalimanı da buna bağlı olarak Çin’e olan veya Çin’den gelen uçuşları iptal etmektedir.


Cirium’un yaptığı tahminlere göre Korona (Kovid-19) virüsünun yarattığı bu etki sonucunda ilk ve en önemli olarak talep, havalimanı ve havacılık finans sektörleri ciddi bir biçimde olumsuz olarak etkilenecektir. Bu da dolaylı olarak küresel GSYİH için bir vuruntu etkisine sebep olacaktır.


Cirium’un verileri, Çin’e, Çin’den ve Çin’den akan uçuşların sayısının, Şubat 2020 için başlangıçta planlanan programa kıyasla 2019’daki uçuşlardan yüzde 80’den daha az olduğunu gösteriyor.


Hong Kong da, geçen hafta yüzde 60’ın üzerinde yapılan bir kesinti gibi tarifeli uçuşlarda büyük kesintiler görmekte.


Son zamanlarda ABD’deki pek çok havayolu, İngiltere’deki şirketlerin izinden giderek uçuşlarını iptal etmeye başladı. Örneğin, American Airlines şirketinin Çin-içi ve dışı tarifeli uçuşlarının yüzde 60’ını iptal edilirken, United Airlines şirketinin uçuşlarının yüzde 19’u ve Delta Airlines şirketinin tarifeli uçuşlarının yüzde 18’i , 23 Ocak – 18 Şubat tarihleri arasındaki dönem için iptal edildi.


ABD ve Çin arasındaki rotalardan en çok etkilenenleri sırasıyla şunlardır=Çify yönlü olarak Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı (PEK) ve Dallas / Fort Worth Uluslararası Havalimanı (DFW) arası uçuşlar, Wuhan’dan San Francisco Uluslararası Havalimanı’na (SFO) ve Dallas’tan Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı’na (PVG) olan uçuşlar…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAÇin

Bu Haber Yorumlara Kapalı!