A400MÇinHaberler

Çin’deki Türkler Tahliye Edildi Operasyon Başarıyla Tamamlandı!

Yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını yurda getirmek üzere Ankara’dan havalanan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait dev kargo uçağı, Vuhan Havalimanına ulaştı. Tüm kontrollerin ve hazırlıkların tamamlanmasının ardından uçak Türkiye’ye doğru hareket etti…

42 kişiyi taşıyan uçağın bugün saat 22.00 sıralarında Türkiye’de olması bekleniyor. 6 kişinin kendi isteğiyle Wuhan’dan ayrılmadığı açıklanırklen, tahliye edilenler ve uçaktaki görevliler 14 gün boyunca Ankara’da karantinada tutulacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait dev askeri kargo uçağı, Türk vatandaşları ile birlikte 6 Azerbaycan, 3 Arnavutluk, 1 Bulgaristan ve 3 Gürcistan vatandaşını Türkiye’ye getirmek üzere dün öğle saatlerinde Ankara’dan havalanmış ve TSİ gece saat 01.00 sıralarında Wuhan’a ulaşmıştı.


Birçok aşamadan geçerek tahliye edilen kişiler, son olarak Türkiye’den giden sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolerin ardından uçağa alındı.


Türk vatandaşlarıyla birlikte toplam tahliye edilecek kişi sayısı 48 olarak açıklanmıştı ancak uçakta 42 kişinin olduğu belirtildi.


Bunun nedeniyle ilgili açıklama, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Bakan Koca, 6 kişinin kendi isteğiyle Türkiye’ye dönmekten vazgeçtiğini duyurdu.


UÇAK HAVALANDI

Tahliye işlemini gerçekleştiren dev kargo uçağı, TSİ 06.55 sıralarında Wuhan’dan havalandı.

Milli Savunma Bakanlığı da gelişmeyi, “Türk ve dost ülke vatandaşlarını Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde güvenli şekilde teslim alan uçağımız dönüş için Çin’in Vuhan kentinden havalandı” ifadeleriyle duyurdu.


Karantina elbiseleri giydirilen 42 kişiyi Çin’den tahliye eden askeri kargo uçağı, yakıt ikmali için Moğalistan’ın başkenti Ulanbatur’a uğrayacak ve oradan Ankara’ya doğru hareket edecek. Uçağın saat 22.00 sıralarında Türkiye’de olması bekleniyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAA400M

Bu Haber Yorumlara Kapalı!