ABDAskeri HavacılıkÇinHaberler

Çin Uçak Gemileri ABD Donanmasını Tahttan İndirebilir mi?

Çin, 2021’de üçüncü uçak gemisini hizmete alınırken, dördüncü uçak gemisi de hazırlanabilir. Bu etkileyici filo genişlemesinin arkasında ne var? Çin, küresel bir askeri güç olarak ABD’ye havada ve denizde meydan okumak üzere mi?

1980’lerin başlarında, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) küresel bir oyuncu olma arzusunu dile getirdi. 1982 ve 1997 yılları arasında, Amiral Liu Huaqing, Merkez Askeri Komisyon başkan yardımcısı olarak, Çin‘in 2000 yılında karasularını savunabilecek bir yeşil deniz kuvveti ve 2010 yılına kadar bir mavi su başlatmasını sağlayacak bir doktrin oluşturdu. Çin‘in gücünü küresel ölçekte yansıtabilecek donanma.

1990’ların ortasında, PLAN zaten zorlu bir bölgesel oyuncuyken, küresel hırsı, yetersiz finansman ve bir uçak gemisini düzgün bir şekilde inşa etme konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle ertelendi. 1985’te, kariyerine 1945’te İngiliz Kraliyet Donanması’nda başlayan eski bir Avustralya hafif Uçak Gemisi olan HMAS Melbourne’un satın alınmasının ardından retro-mühendislik konusunda ilk girişimde bulunuldu. Sonunda hurdaya çıkarıldı.

SSCB’nin düşüşünün ardından Sovyet Gemileri pazara girdi. Minsk ve Kiev ağır uçak gemileri sırasıyla 1998 ve 2000’de satın alındı. Ancak kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra, turistik yerler haline geldi.

1998 yılında, Rus Donanması amiral gemisi Varyag, Makao merkezli bir şirket tarafından Ukrayna‘dan satın alındı. Önceki üç satın almanın aksine, Varyag üretimi SSCB‘nin sonbaharında yakalandığı için hiçbir zaman bitmedi. Böylece, Karadeniz‘in rıhtımlarından Çin‘in kuzey kıyısındaki Liaoning eyaletindeki Dalian tersanelerine çekildiğinde yaklaşık %70‘i tamamlandı. Kiev sınıfı satın almalar gibi, Varyag‘ın gövdesi de resmen yüzen bir otel olacaktı.

Çinli yetkililerin on yıl boyunca inkar etmelerinin ardından, Liaoning olarak yeniden adlandırılan Uçak Gemisi, 2012 yılında yenilenmiş ve sonunda PLAN tarafından görevlendirilmiştir. Tip 001 olarak belirlenmiş, 26 J-15 savaş uçağı kanadı da dahil olmak üzere 40 uçağı taşıma kapasitesine sahip.

Bunu 2018’de Shandong (Tip 002) izledi. Benzerliklerine rağmen, bu ikinci uçak gemisi selefinden on metre daha uzun ve dört metre daha geniş. Tasarımı tam olarak yerli değil, ancak tamamen Çin’de inşa edilen ilk uçak gemisiydi.

Yeni bir Uçak Gemisi modeli olan Type 003, halihazırda yapım aşamasında. Ekim 2019’da, Airbus tarafından sağlanan uydu görüntülerinin analizinden sonra, Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi, bu üçüncü taşıyıcının öncekilerden makul ölçüde daha büyük olacağını ve bu nedenle, muhtemelen elektromanyetik bir düz güverte ve bir mancınık fırlatma sistemi (CATOBAR) kullanabileceğini belirledi.

Çinli askeri uzman ve yorumcu Song Zhongping geçtiğimiz günlerde Çin devlet kanalı CCTV’de “2021, Type 003 Uçak Gemisinin Ve Aynı Zamanda H-20 Bombardıman Uçağının Lansmanı İle Beklentilerle Dolu Bir Yıl” dedi. Xian H-20, 8.000 kilometre (5.000 mil) mesafede Hipersonik Füzeler taşıyabilen gizli bir stratejik Bombardıman uçağıdır.

Type 003 sınıfından başka bir geminin 2021’in başlarında kuru havuza yerleştirilebileceğini bildirdi. Nükleer Enerjili Yeni Bir Uçak Gemisi tipi (004) Üzerinde çalışıldığı iddia ediliyor.

Nihayetinde PLAN tarafından işletilecek uçak gemilerinin kesin sayısı teyit edilmemiştir, bazı tahminler Çin’in 2030 yılına kadar 6 uçak gemisinden oluşan bir filoyu işletebileceğini söyleyerek hala ABD Donanması ve 11 gemisinin gerisinde kalmaktadır.

Ancak işler hızla değişiyor ve Çin’in endüstriyel kapasitesi küçümsenmemeli. PLAN, 2012’den bu yana tonajını iki katından fazla artırdı ve Eylül 2020’de ABD Savunma Bakanlığı, kendi Donanmasının nihayet aşıldığını bildirdi. Departman bir raporda, “ÇHC [Çin Halk Cumhuriyeti], 130’dan fazla büyük yüzey savaşçısı dahil olmak üzere yaklaşık 350 gemi ve denizaltıdan oluşan toplam savaş gücüyle dünyanın en büyük donanmasına sahiptir” dedi. ABD Donanması’nın muharebe gücü 2020’de yaklaşık 293 gemiydi.

PLAN’ın, küresel ölçekte rekabet etmek bir yana, komşu sularını savunması için, uçak gemileri de son teknoloji silah platformlarını çalıştırmalıdır. Bununla birlikte, olduğu gibi, Çin’in rakiplerine karşı sahaya çıkabilecek taşıyıcı özellikli uçağı neredeyse yok.

Shenyang FC-31

Şu anda, bir uçak gemisinden hareket edebilen tek Çinli avcı Shenyang J-15’tir. Ancak 1980’lerde tasarlanan Sovyet Su-27’ye dayanan Rus Sukhoi Su-33’ün bu yerel versiyonunun ABD Donanması’nın F-35C’sine, İngiliz Kraliyet Donanması’nın F35B’sine ve hatta Rafale’ye karşı pek şansı yok.

Bu nedenle Çin şu anda beşinci nesil savaş uçaklarından birinin taşıyıcı kapasitesine dönüştürülmesi üzerinde çalışıyor. 2019 yılında Shenyang FC-31 “Gyrfalcon”, rakibi Chengdu J-20 “Mighty Dragon”u tercih eden Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) tarafından reddedildi. O zamandan beri, bildirildiğine göre her ikisi de denizcilikte dönüşüm için düşünüldü. J-20’den daha hafif ve daha küçük olan FC-31, bir taşıyıcı için daha uygun görünüyor. Ancak henüz hizmete girmiş ve yeteneklerini kanıtlamamıştır. 8 Eylül 2020’de, Gyrfalcon’un yükseltilmiş ve yenilenmiş bir prototipinin resimleri Çin sosyal medyasında ortaya çıktı ve Shenyang’ın hala uçağı üzerinde aktif olarak çalıştığını ima etti. Alternatif olarak, China Daily’ye göre kısa kalkış ve dikey iniş kabiliyetine (STVOL) sahip bir savaş uçağı Chengdu tarafından inceleniyor.

Uçak gemilerinin de gökyüzünde gözleri olması gerektiğinden, bir uçak gemisi kanadı yalnızca savaş uçaklarından oluşmaz. Bu nedenle, bir havadan erken uyarı (AEW) uçağına sahip olmak çok önemlidir. Bu rol için, donanmaları sabit kanatlı bir uçak olan Grumman E-2 Hawkeye’a dayanan Birleşik Devletler ve Fransa dışında, uçak gemisine sahip çoğu ülke Westland Sea King gibi bir helikopter kullanıyor.

Çin yakında bu çok özel kulübe katılabilir. 2018 yılında, üretici Xian tarafından bir AEW uçağının geliştirilmesi doğrulandı. İki yıl sonra, Ağustos 2020’de KJ-600 ilk kez havalandı. Hawkeye ile çarpıcı bir benzerliğe sahip olan uçak, AESA tipi (Aktif Elektronik Taramalı Dizi) bir radarla donatılacak. Hevesli Çinli analistler, uçağın ABD Donanması ve aynı zamanda Japonya ve Güney Kore tarafından işletilen F-35 gibi gizli uçakları tespit edebileceklerini söylüyor. Hizmete girişin 2022 ile 2025 arasında olması bekleniyor.

İlk bakışta, PLAN’ın ABD Donanması’nın mavi denizlere hükmetme tahtı için yarıştığını varsaymak kolay olurdu. On yıllarca tersine mühendislik, Batı’nın gözünü Çin’in rakipleri için neyin işe yaradığını kopyalamasına alıştırdı. Yukarıda bahsedilen FC-31 ve KJ-600 bunu kanıtlamak için oradalar.

Ancak Çin‘in hedefleri, tasarımları kadar açık olmayabilir. Deniz İşleri uzmanı Ronald O’Rourke, PLAN’ın modernizasyonu hakkındaki raporunda, ABD Donanması ile yüksek yoğunluklu bir çatışmanın PLAN için zaferle sonuçlanacağı neredeyse hiç bir senaryo olmadığını savundu. Ve eğer Tayvan‘a bir saldırı girişiminde bulunacak olsaydı, PLAAF’ın Çin uçağı, her yıl sayısız kez bunu kanıtladıkları için kolayca adanın menzili içinde olurdu.

Çin‘in öncelikle büyük gemilerle ilgili imaja güvenmesi daha muhtemeldir. Bir Uçak Gemisi savaş grubunun konumlandırılması, güçlü bir siyasi mesaj iletiyor : Ağustos 2020’de, Türkiye ile Yunanistan arasında deniz kaynakları nedeniyle gerilim yeniden artarken, Fransa savaşa hazır Charles de Gaulle uçak gemisini destek göstermek için Doğu Akdeniz’e gönderdi. (Atina için) Daha yakın zamanlarda, 24 Ocak 2021’de ABD Donanması, USS Theodore Roosevelt liderliğindeki bir savaş grubunu Güney Çin Denizi bölgesinde konuşlandırdı. Resmi misyonu “Denizlerin Özgürlüğünü Desteklemek Müttefiklere Ve Ortaklara Güven Vermekti.”

20 yıl önce hala bölgesel bir filo olan Çin Donanması, şimdi tüm dünyada konuşlandırılıyor. PLAN’ın deniz grupları Pekin‘in çıkarlarının olduğu her yerde, Güney Çin Denizi‘nden Akdeniz’e kadar seyrediyor. 2017 yılında, küçük bir Çin filosu, Rus Donanması ile Baltık Denizi’ndeki tatbikatlara bile katıldı. Uçak gemilerinin inşası ile Çin, her şeyden önce dünya gücünün siyasi statüsünü taşa vurmayı hedefliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAABD

Bu Haber Yorumlara Kapalı!