Çin, küresel seyahatin yeniden açılmasını umduğu uluslararası bir COVID-19 aşı pasaportu çıkarıyor. Aşı pasaportu, Çin vatandaşlarına basılı ve dijital formatlarda sunulmakta…

Çin Aşı Pasaportu WeChat Üzerinden İndirilebilir

Basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, pasaportun kullanıma sunulduğunu doğruladı. Çin’in The Global Times gazetesine göre Bakan, aşı pasaportunun bir kişinin aşılaması, nükleik asit testi ve antikor sonuçlarının ayrıntılarını içereceğini söyledi. Bakan Yi, Çin’in seyahatin “Güvenli Ve Düzenli Bir Şekilde” devam ettirilmesini istediğini söyledi.

Çin’in aşı pasaportunun dijital versiyonu artık Çin sosyal medya platformu WeChat üzerinden edinilebilir. Şu anda Aşı Pasaportu yalnızca Çin vatandaşları için mevcut, ancak Çin diğer ülkelerle karşılıklı tanıma mekanizmalarını tartışmaya açık.

Kaç ülkenin Çin’in aşı pasaportunu tanıyacağı ilginç bir soru. Çin için tehlikede olan çok şey var. Ülkenin Şubat 2022’de Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapması planlanıyor. Normalde bu, Çin Havayolları için bir kazanç sağlayacaktır. Ancak Çin’de COVID aşısının yaygınlaşması yavaş ilerledi ve ülke çoğu yolcuya kapalı kalıyor.

Çin Merkezli Havayolları Mücadeleye Devam Ediyor

COVID’in Çin‘den ortaya çıkmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti ve ülkenin Havayolları mücadele etmeye devam ediyor. Guangzhou merkezli China Southern Airlines, Ocak 2021’de 6.071.610 yolcu taşıdı ve bir önceki Ocak ayına göre %46,87 düşüş gösterdi. Bu 6.071.610 yolcudan sadece 614.400’ü dış hatlar uçuşundaydı. Air China, Ocak 2021’de 4.429.500 yolcu taşıdı. Bu, önceki Ocak ayına göre %51.8’lik bir düşüş.

Çin Hükümeti ile birlikte, bu havayollarının 2022 Kış Olimpiyatlarının başarılı olmasıyla ilgili çıkarları var. Ancak bu başarının çoğu, farklı aşı sertifikalarının yaygın olarak tanınmasıyla birlikte Çin’de aşıların yaygınlaşmasına bağlı görünüyor.

Asya-Pasifik Havayolları Birliği Genel Müdürü Subhas Menon, daha önce dünyanın sadece bir Sağlık Pasaportu çözümüne ihtiyacı olduğunu söylemişti. Endüstrilerin ve hükümetlerin dijital aşı pasaportları geliştirmeye kaynak aktardığını ve temelde aynı şeyi yaptığını söylüyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!