HaberlerHavacılık

Çin Hava Durumunu Değiştirmeye Yardımcı Olmak İçin İHA’yı Nasıl Kullanıyor?

Çin, ülkenin bazı kurak bölgelerinde yağmur yağmasına yardımcı olmak için insansız hava aracı (İHA) kullanıyor. Dün, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) Wing Loong II varyantı olan Ganlin-1 ilk uçuşunu yaptı ve bulut tohumlama yoluyla hava durumunu değiştirmek için yapılandırıldı…

İHA ilk uçuşu sırasında 40 dakika uçtu. Özellikle, çökelme oluşturmak için atmosferik algılama ve katalizör yayma gerçekleştirdi. Dahası, birim süreçle birlikte buz çözmeyi başardı. Uçak, göreve başlamak için Jinchuan Havaalanından 15: 24’te ayrıldı. Çin, ülkenin kuzeybatısındaki kuru Gansu Eyaletinin yapay yağıştan yararlanacağını umuyor.

Ganlin-1, Gansu Meteoroloji Bürosu, Chengdu Uçak Tasarımı, AVIC Araştırma Enstitüsü ve AVIC (Chengdu) İnsansız Uçak Sistemi Şirketi tarafından geliştirilmiştir. AVIC 1993 yılında kurulmuştur ve merkezi Pekin’de bulunmaktadır.

Uçak, Wing Loong’un yükseltilmiş bir varyasyonudur. İlk uçuşunu Şubat 2017’de yaptı ve 12 havadan karaya füze taşıyabiliyor. Ek olarak, maksimum 4,200 kg kalkış ağırlığına ve 230 mil / saat maksimum hıza sahiptir.

Bulut tohumlama, bulutları yağmur yağacak şekilde değiştirmeye yönelik bir süreçtir. Genelde bulut tohumlama işlemi, pilotlar için maliyetli ve tehlikeli olan küçük uçaklar kullanılarak yapılır. Dolayısıyla, pilotsuz bir uçak olan İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanımı, bulut tohumlama sürecinin uygulanması için bir çözüm olabilir. 

Bulut tohumlama süreci iki açıdan kategorize edilebilir – havadan ve yer temelli. Havadan bulut tohumlama prosedürü, iki koltuklu uçak veya helikopter gibi uçaklar kullanılarak tohumlama kimyasallarının buluta aktarılmasını içerir. Bu arada, zemin tabanlı bulut tohumlama, bir tohumlama ajanının yer bazlı jeneratörler kullanılarak yerden buluta dağılmasını görür. Yer süreci daha ucuz olsa da, hava süreci kadar etkili değildir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!