Boeing’in güncellenmiş 737 MAX’ını yeniden onaylayan ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere birçok büyük pazara rağmen, raporlar Çin’in daha az emin olduğunu gösteriyor…

Çin Sivil Havacılık İdaresi‘nden (CAAC) üst düzey bir kişi, bugün Çin‘in yeniden sertifikalandırmayı düşünmeden önce son testleri yapmak istediğini söyledi.

Pekin‘de bir brifingde konuşan CAAC başkan yardımcısı Dong Zhiyi, ajansın daha önce sorunlu olan uçağı yeniden Sertifikalandırmak için Boeing ve FAA ile yakın çalıştığını doğruladı.

Çin‘in yeniden Sertifikalandırmanın gerçekleşmesine izin vermesi için hala çözülmesi gereken bazı sorunların olduğunu ima etmeye devam etti.

Daha önce Çin, 737 MAX yazılımındaki tüm değişiklikleri inceleyip onaylamanın yanı sıra, yeniden sertifikalandırmaya izin vermeden önce pilotların yeni yazılım üzerinde yeniden eğitim almasını isteyeceğini söylemişti.

Ayrıca, Çin’in uçağı yeniden sertifikalandırmadan önce Etiyopya ve Endonezya’daki kazaların nedenlerine yönelik soruşturmaların tamamlanmasını ve temizlenmesini istediğini bildirdi.

Bu, aylar sürebilir ve bu Boeing için büyük bir darbe olur. Çin‘in çekingen tavrına rağmen, diğer düzenleyiciler değişikliklerden memnun görünüyor. ABD’deki FAA ve dünya çapındaki diğer bazı Havacılık otoriteleri, şu anda normal yolcu uçuşları gerçekleştiren MAX’ı onayladı.

Bu, Boeing için iyiye işaret çünkü diğer yetkililer de daha fazla test talep etti ve sonuçlardan memnun kaldı.

Ancak Çin, son testi ne zaman yapmayı ve MAX hizmetini devam ettirmeyi planladığına dair herhangi bir zaman çizelgesi sunmadı.

Kuşkusuz Boeing, MAX‘ı Çin’in COMAC C919 sonbahar aylarında son testleri yapmadan önce yeniden sertifikalandırmasını umuyor. C919, Boeing 737 ve Airbus A320’ye rakip olarak ilan ediliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!