Fotoğraf : Airplane-Pictures.Net

Dünyanın en eski havayollarından biri olan Çek Havayolları (CSA) iflasın eşiğinde görünüyor. Prag merkezli havayolu, Çek Cumhuriyeti İstihdam Bürosuna yaklaşık 430 kişilik tüm işgücünü işten çıkaracağını bildirdi…

Havayolunun finansal yükümlülüklerini yerine getirme imkânı yok ve borç moratoryumu sadece birkaç gün içinde sona eriyor. Bu 98 yaşındaki Avrupa havayolunun sonu mu?

Devam eden pandemi, Havayolu endüstrisinde bir başka ölümcül bedeli almaya yakın. Dünyanın en eski havayollarından biri olan Çek Havayolları (Czech Airlines – CSA), tüm işgücünü işten çıkarmak istiyor. 1923’te kurulan Prag merkezli Havayolu, iflasa hiç bu kadar yakın olmamıştı. Şirket, markanın iki yıl içinde 100. doğum gününe ulaşmasına yetecek kadar uzun süre dayanamayabilir.

Çek Havayolları kendisini çok kötü bir mali durumda buldu ve bundan nasıl kurtulacağını bilmiyor. Çek Cumhuriyeti hükümeti, bayrak taşıyıcı havayollarına büyük miktarlarda devlet yardımı vermeyi kabul eden diğer ülkelerin yaptığını yapmadı.

CSA mali yardım almadı ve sahibi Smartwings, mülkiyet devri şartıyla gelen devlet yardımını daha önce reddetti. Smartwings Group, 2020’de gelirinde %90 düşüş gördü.

Bununla birlikte, Çek Havayolları‘nı borç uygulamalarına karşı koruyan bir acil durum moratoryumu verildi. Sahibi Smartwings, Ağustos 2020’de bunun için başvuruda bulundu. Ancak moratoryum, 27 Şubat Cumartesi günü sona eriyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!