Hong Kong merkezli Cathay Pacific, 2020 için 2,79 milyar ABD doları zarar açıkladı. Kayıp, havayolunun 70 yıllık tarihinde en zorlu olarak nitelendirdiği bir yılı takip ediyor…

Cathay Pacific yalnızca Uluslararası Uçuşlar düzenlemektedir. Bu, havayolunun COVID-19 ve ardından gelen sınır kapanışları ve seyahat kısıtlamalarından özellikle sert etkilendiği anlamına geliyor. Kayıp, Cathay Pacific‘in şimdiye kadarki en kötü mali sonucu.

Cathay Pacific’in 70 Yıllık Tarihindeki En Kötü Yıl

2020’nin ilk altı ayında 1,3 milyar ABD doları kaybın ardından, Cathay Pacific önemli bir tam yıllık zarara işaret etti. Ancak bugünün rakamları beklenenden daha kötüydü. Havayolu, talepte devam eden düşüşe ek olarak, beklenmedik şekilde yüksek yeniden yapılandırma maliyetlerini ve buna katkıda bulunan bir varlık düşüşünü belirtiyor.

Bugünün kaybı, 2020’nin ortalarında Hong Kong Hükümeti’nin milyarlarca dolarlık kurtarma paketine rağmen geldi.

Cathay Pacific’in Başkanı, “Dünya çapında uygulanan seyahat kısıtlamaları ve karantina gereksinimleri, küresel hava yolculuğu pazarında benzeri görülmemiş bir kesintiye neden oldu ve yansımaları çok büyük oldu” dedi.

31 Aralık itibarıyla, Cathay Pacific‘teki kullanılabilir sınırsız likidite 3,68 milyar ABD dolarıydı. O zamandan beri, tahvil ihracı yoluyla 870 milyon ABD doları daha toplandı.

Cathay Pacific filo büyüklüğü 31 Aralık’ta 239 uçaktı. Ancak bu uçakların 92’si veya filonun %44’ü uzun vadeli depodaydı. Havayolu ayrıca, bu uçaklardan 34’ünün tekrar hizmete dönme olasılığının düşük olduğunu söylüyor. 2020’de ortalama Uçak kullanımı %63,9 düşüşle günde 4,3 saate indi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!