Bulgar havayolu GullivAir’e bu hafta ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından ABD’ye tarifeli ve charter uçuş izni verildi. GullivAir’in Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan New York’un JFK havaalanına haftada üç kez uçmayı planladığını ortaya koyuyor.

Havayolunun zaten bu amaçla satın aldığı iki Airbus A330 uçağı var ve üçüncüsü önümüzdeki ay gelecek.

2 Mart Salı gününden bu yana, GullivAir, ABD Ulaştırma Bakanlığı Hava Taşımacılığı iznine sahip. Bu, GullivAir’in artık ABD ve Avrupa Birliği arasında tarifeli ve charter uçuşları gerçekleştirme yetkisine sahip olduğu anlamına geliyor.

ABD Uçuşları Havayolunun kurulduğu andan itibaren GullivAir‘in hedefi olmuştur. GullivAir’in Temmuz 2020’de edindiği ilk uçak, LZ-ONE olarak kayıtlı bir Airbus A330’du. GullivAir, Kuzey Amerika’ya uçmak istediğini her zaman açıkça belirtmiştir. Bulgar havayolu, geçen ay teslim edilen ikinci bir A330‘u da satın aldı. Önümüzdeki ay üçüncü A330’unu alacak.

GullivAir‘in ilk Airbus A330‘u LZ-ONE 13 yaşında. 2007 yılında KLM’ye teslim edildi ve ardından iki leasing şirketi ile birlikte oldu. Bunlardan biri, Pakistanlı bir havayolu olan Shaheen Air’e, 2018 yılına kadar kaldığı 2-PAOH kaydı altında kiraladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!