HaberlerHavacılıkHavayolu

British Airways Sahibi IAG 1.2 Milyar Dolarlık Tahvil İhraç Etti!

International Airlines Group (IAG),  1 milyar € (1.2 milyar $) değerinde tahvil ihraç ettiğini duyurdu…

Dünyanın dört bir yanındaki Havayolları, uçak üreticileri ve Havacılık şirketleri geçen yıl ağır darbe aldı. Dünya çapındaki hükümetler, havayollarının salgından kurtulmasına yardımcı olmak için krediler sağlıyor ve Boeing gibi şirketler, kısa vadeli finansman sağlamaya yardımcı olmak için tahvil ihraç etmeye başladı.

Tahviller, şirketler tarafından ihraç edilir ve gelecekte faizle geri ödeneceği anlayışıyla satın alınır ve şirketin paraya anında erişimini sağlar.

British Airways, Iberia ve Aer Lingus gibi büyük havayollarının ana şirketi olan IAG, Bugün Toplam 1 milyar euro (1.2 milyar dolar) ile iki set tahvil ihraç ediyor. 500 milyon euro (600 milyon dolar) değerinde ilk tahvil seti 25 Mart 2025’te gerçekleşecek. İkinci tahvil dilimi 500 milyon euro (600 milyon dolar) değerinde ve 25 Mart 2029’da gerçekleşecek.

Reuters’e göre, dört yıllık tahviller %3.25, sekiz yıllık tahviller ise %4.25 olarak pazarlanıyor. Son şartlar ve tahvil fiyatı 25 Mart Perşembe günü belirlenecek.

Geçen hafta IAG, nakit paraya sahip olduğunu ve dolayısıyla likiditenin yaza kadar birkaç ay daha devam edeceğini söyledi. IAG de dahil olmak üzere çoğu Havayolu, yaz aylarında gelirlerinde önemli bir artış görmeyi umuyor, bu nedenle çoğu, rezervlerde yalnızca birkaç ay daha dayanmaları gerektiğine inanıyor. IAG‘nin tahvil ihracı, düşüş döneminin yaz aylarında da devam edeceğini gösteriyor…

IAG, sermaye artırmak için tahvil çıkarmakta yalnız değil. Nakit yakımı büyük bir sorun haline geldiğinden, dünya çapındaki Havayolları paraya erişmek için ek yollar arıyor . Pandeminin zirvesinde, IAG her hafta 178 milyon pound (223 milyon dolar) yakıyordu.

IAG’nin teklifi endişe verici bir işaretten çok bir önlem gibi görünüyor. Şirket, bir yaz patlamasına kadar yetecek kadar nakit paraya sahip olduğunu ve Air Europa’nın satın alımına devam etmeyi planlıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!