International Airlines Group (IAG) Pazartesi günü, British Airways için iki finansman anlaşması imzaladığını doğruladı. Yeni anlaşmalar BA’nın likiditesini 2,45 milyar £ (yaklaşık 3,5 milyar $) artıracak. IAG ayrıca fonları daha da artırmak için diğer borç girişimlerini araştırmaya devam ettiğini belirtti…

Tutar kısmen, UK Export Finance (UKEP) tarafından garanti edilen beş yıllık bir kredi kolaylığından alınan 2.0 Milyar £ ‘dan (2.8 milyar $) oluşmaktadır. Bu ilk olarak 31 Aralık 2020’de IAG tarafından duyuruldu ve birkaç bankadan oluşan bir grup tarafından teminat altına alındı. Nihai düzenlemelere şimdi ulaşıldı ve British Airways, Şubat ayı sonundan önce fonlara erişebilecek.

Havayolu, önceden bildirimde bulunarak herhangi bir zamanda krediyi geri ödemekte özgür olacaktır. Ancak, taşıyıcıdan IAG’ye temettü ödemeleri üzerindeki kısıtlamalar gibi bazı koşullarla birlikte gelir.

450 milyon sterlinlik ikinci kısım, New Airways Pension Scheme (NAPS) Mütevelli Heyeti ile yapılan bir anlaşma yoluyla satın alındı. Bu, Havayolu şirketinin Ekim 2020 ile Eylül 2021 arasında ödenmesi gereken emeklilik açığı katkılarını ertelediğini gösteriyor. Faiz dahil fonlar, şu anda Mart 2023 için belirlenen bir kurtarma planı kapsamında ödenecek.

Grup olarak IAG, geçen yıl Kasım ayında UKEP imkânı hariç 8 milyar € (9.7 milyar $) likiditeye sahipti. Şirket ayrıca Aer Lingus, Iberia, Vueling, LEVEL’in de sahibidir ve bir yıllık yüksek fiyat indirimlerinin ardından Air Europa‘yı satın almak üzere …

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!