BoeingHaberlerSivil Havacılık

Boeing’de Büyük Kriz Oluşuyor!

Üretim programına 1996 yılında başlanan 737-800 NG uçaklarında pickle fork adı verilen ve gövde ile kanadın birleştiği noktadaki parçada çatlak ortaya çıktı…

Bir uçakta 4 adet bulunan ve normal koşullarda 90 bin iniş kalkışa kadar soruınsuz çalışması gereken parçada, bazı uçaklarda 35 bin iniş kalkış sonrasında sorunla karşılaşıldı. Şu ana kadar bir kaç uçakta görülen arızanın bütün uçakların yere indirilip indirmemesiyle ilgili değerlendirme yapılmasına neden olduğu öğrenildi.

Konunun Boeing ile FAA mühendisleri tarafından incelendiği ve MAX krizinden sonra böyle bir ihtimalin de bulunduğu öğrenildi.


BÜYÜK BİR FELAKETLER DOĞURABİLİR!

Emekli bir Boeing mühendisi tarafından yapılan açıklamada; bu çatlağın hiç normal olmadığı ve tüm uçaklarda çok büyük bir tehlikeye neden olabileceği belirtildi. Adını vermeyen mühendis; ‘Bu tesadüf olamaz. Bu kadar erken çatlaması normal değil çünkü bu parçalar çok daha uzun ömürlü üretiliyor. Evet zamanı gelince çatlak oluşacaktı ama bu kadar erken olması tahmin edilmediği için büyük felaketlere neden olabilir’ dedi.

BOEING FAA’YE BİLDİRDİ

Bu hatanın ortaya çıkmasından sonra Boeing’in konuyu FAA’ye bildirdiği öğrenildi. FAA’ye gönderilen raporda ilk önce bir uçakta tespit edilen bu hatanın daha sonra bir çok uçakta tespit edildiği gerçeği vurgulandı.

Kaynaklar ise bu durumun çok uzun bir inceleme gerektirdiğini ve sürecin uzun olacağını ifade etti.


BOEING’DEN AÇIKLAMA

Boeing’den konuya ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; ‘Konuyu hemen FAA’ye bildirdik. Bu sorunun tüm uçakları kapsamadığını umuyoruz. Yapılacak modifikasyonlar ile bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz. Ayrıca bu sorunun MAX’lerde olmadığını biliyoruz ve konu hakkında yoğun olarak çalışıyoruz’ ifadelerine yer verildi…

Kaynak : Airport Haber

Senin İçin Önerilenler

EKSTRABoeing

Bu Haber Yorumlara Kapalı!