Fotoğraf : JetPhotos.com

Boeing 737 MAX yavaş yavaş gökyüzüne dönerken, Federal Havacılık İdaresi (FAA) dünya çapındaki her 737 MAX uçuşunu izlemek ve kontrol etmek amacıyla uyduları kullanacak…

FAA, Uydular aracılığıyla uçaktan veri gönderen teknolojiyi kullanarak her 737 MAX uçuşunun performansını kontrol edecek. FAA, herhangi bir sorunu erken tespit etmek amacıyla bu tür bir teknolojiyi ilk kez kullanıyor.

FAA Verdiği demeçte, sistem “Uçuşun tüm aşamalarında belirli parametrelerden sapmaları işaretleyecek ve FAA’nın havacılık güvenliği bölümünü uyaracak” dedi. “Güvenlik mühendisleri ve müfettişleri, olayı daha ayrıntılı analiz etmek için erken bildirimi kullanacak.”

Merkezi, Virginia’da bulunan hava trafik gözetleme şirketi olan Aireon, bir Otomatik Bağımlı Gözetleme-Yayın sistemi (ADS-B) kullanarak her MAX uçuşunu izlemek için sözleşme imzaladı. Sistem, uçaktan her yarım saniyede bir New Jersey’deki FAA Teknik Merkezi’ne veri akışı sağlayacak.

ADS-B, uçakları okyanuslar, Dünya’nın kutupları veya erişilemeyen bölgeler üzerinde izleyebildiği için standart Radar sisteminden daha doğru izleme sağlar. Her yeni Airbus veya Boeing, her bir uçaktan tarihi yayınlayan bir ADS-B vericisi ile donatılmıştır.

Malezya Havayolları Uçuş 370, 2014 yılında 239 kişiyle okyanusa kaybolduğunda, ADS-B sistemi henüz yoktu. Aireon, gelecekte bu tür olayları önleyecek takibi sağlamayı amaçlamaktadır.

737 MAX takibi ayrıca rutin işlemler, belirli bir günde uçuşların kaç kez gerçekleştiği, süre ve tespit edilen herhangi bir anormallik hakkında günlük raporlar sağlayacak.

18 Kasım 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 MAX‘ı yeniden onaylayan ilk yetkili oldu. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Transport Canada (TC), Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Ajansı (ANAC), İngiltere’nin Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) da Boeing 737 MAX‘ı yeniden onaylayarak ticari hizmete devam etmesine izin verdi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRA737 MAX

Bu Haber Yorumlara Kapalı!