Askeri HavacılıkHaberler

Boeing 2021’in 1. Çeyreğinde 2 KC-46A Tanker Uçağı Teslim Etti!

Geçtiğimiz aylarda onlarca KC-46A Pegasus yakıt ikmal tankeri için sipariş almasına rağmen Boeing, 2021’in ilk çeyreğinde uçaklardan yalnızca ikisini teslim etti…

ABD’li üretici tarafından 13 Nisan’da yayınlanan teslimat verilerine göre, ilk çeyrek, yalnızca tek bir jet teslim edildiği 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana Boeing‘in 2. en yavaş KC-46A teslimatı oldu.

Boeing, teslimatların neden yavaşladığına dair sorulara yanıt vermedi, ancak bir açıklama yaptı.

KC-46 uçağını ABD Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir hızda teslim etmek için çalışıyoruz. Boeing hava kuvvetleriyle yakından bağlantılıdır.

KC-46A‘nın önde gelen müşterisi ABD Hava Kuvvetleri (USAF), yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Program, tasarım kusurları, üretim sorunları ve koronavirüs pandemisinden kaynaklanan kesintiler nedeniyle jetleri zamanında teslim etmekte zorlandı. 2020’nin dördüncü çeyrek sonuçlarına göre Boeing, bu sorunların çoğunu masrafları kendisine ait olacak şekilde çözmekle yükümlüdür.

Boeing, 2019’un ilk çeyreğinde ilk KC-46A’yı teslim etti ve teslimatlar artarak 2019’un üçüncü çeyreğinde dokuza ulaştı ve kabaca 18 aylık bir program gecikmesini telafi etmeye çalıştı.

USAF, jetlerle ilgili kalıcı sorunlar bulduğu için teslimatlar kısmen yavaşladı. Servis, uçak gövdelerinin içinde kalan yabancı cisim döküntüleri gibi bazı durumlarda uçağı kabul etmeyi reddetti.

En sıkıntılı sorun, tankerin yakıt ikmali bom kamerasıydı, Uzaktan Görüş Sistemi olarak adlandırılan, çarpık veya soluk video beslemeleri üreten, operatörlerin bomu yanlışlıkla yakıt almayı bekleyen uçağa çarpmasına neden olabilecek bir tehlike. Kamera, masrafları Boeing’e ait olacak şekilde yeniden tasarlanıyor.

Bu arada USAF, KC-46A‘yı sınırlı operasyonlarda kullanıyor ve Boeing KC-135 gibi tankerleri planlanandan daha uzun süre filosunda tutarak yakıt ikmal kapasitesi boşluğunu kapatıyor…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!