HaberlerSivil Havacılık

BM Yetkilileri ; Personeli Pakistan Havayollarıyla Uçmak Konusunda Uyardı!

Birleşmiş Milletler ve yan kuruluşlar, personelini herhangi bir Pakistan havayoluyla uçmaya karşı uyardı. BM uyarısı, Sahte lisanslarla uçmaya devam eden pilot lisansları skandalının ardından geldi . Açıklamada, bayrak taşıyıcı Pakistan havayolları (PIA) da dahil olmak üzere 14 Pakistanlı havayolu bulunuyor…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Sisteminden alınan bir uyarıya göre, çalışanlara Pakistan’a kayıtlı herhangi bir Havayolu ile uçmamalarını içeren bir mesaj gönderdi. Uyarı, Pakistan‘daki BM personelinin listelenen Havayolları ile uluslararası veya yurt içinde uçamayacağı anlamına geliyor.

Güvenlik Sisteminde Yayınlanan Mesaj

CAA (Sivil Havacılık Otoritesi) Pakistan’da devam eden bir soruşturma nedeniyle, şüpheli lisanslar ve Pakistan’a kayıtlı hava operatörlerinin kullanımı konusunda dikkatli olunması ve zorunlu olmadıkça kesinlikle hiçbir uçuşta bulunmamaları tavsiye edilmektedir.

Yasaklanan havayolları listesi, toplamda Pakistan’da kayıtlı 14 havayolunu içermekte. Bu, PIA, Serene Air, Air Blue ve diğerlerinin artık BM yetkililerini taşımayacağı anlamına geliyor. Daha önce uluslararası uçuşlarında onlarca personeli taşıyabilen PIA için özellikle geçerli olacak.

Haziran ayında, Pakistan’ın Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, ülkedeki pilotların muhtemelen %30’unun sahte lisanslara sahip olduğunu ve uçmaya yetkili olmadığını söyledi. Haberler, küresel olarak havacılık düzenleyicileri için bir şok oldu ve kritik güvenlik sorunlarını gündeme getirdi.

Bayrak taşıyıcı PIA, muhtemelen şüpheli lisanslar nedeniyle toplam 434 pilottan 150 pilotunu açığa almak için hızla harekete geçti. Bu, havayolu pilotlarının yaklaşık %35’inin uçmaya yetkili olmadığı anlamına geliyordu. O zamandan beri, havayolu düzinelerce pilotu görevden aldı. Bununla birlikte, uluslararası düzenleyiciler durumu ele almak için hızla hareket ettiler.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Pakistan havayollarını en az altı ay süreyle AB hava sahasında uçmasını yasakladı. Eylül ayında PIA, altı aylık AB yasağına itiraz etmemeyi tercih etti ve bunun yerine pilot skandalı çözmeye odaklandı. O zamandan beri, havayolu birkaç ay daha AB’de yasaklandı ve bu tekrar uzatılabilir. Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi ve PIA sıkı güvenlik kontrollerinden geçene kadar, AB’ye geri dönmeleri olası değil.

Pakistan Havayolları ve iç hat uçuşları BM çalışanları için yasaklanabilirken, uluslararası uçuşlar bozulmadan kalmaktadır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!