Askeri Havacılık

Birleşik Arap Emirlikleri F-35 İçin ABD’ye Resmi Başvuru Yaptı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) F-35 beşinci nesil savaş uçağı satın almak için ABD’ye resmi teklifi sunduğu bilgisi verildi…

Bloomberg’in haberine göre, BEA’nin İsrail’le yapılan normalleşme anlaşmasından kısa süre sonra F-35 için ABD’ye resmi teklifi sunduğu açıklandı.

Konuya ilişkin ABD’den henüz bir açıklama yapılmazken, BAE’ne olası F-35 satışında İsrail’in silah üstünlüğünün korunacağı belirtilmişti.
 
ABD Başkanı Donald Trump’ta BAE’ne F-35 satışına olumlu baktığını açıklarken, İsrail’in bu anlaşmaya sıcak bakmadığı biliniyor.
 
İSRAİL Gizli Onay Verdi İddiası
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile normalleşme anlaşması yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’nin BAE’ye silah satışına karşı çıkmasına rağmen, Washington yönetiminin bu konudaki planını gizliden kabul ettiği öne sürüldü.
 
Amerikan New York Times gazetesine göre Netanyahu, daha önce basına kapalı görüşmeler sırasında Washington-Abu Dabi arasındaki silah anlaşmasına itirazı olmadığı izlenimini verdiğine dikkat çekildi. İsrail Başbakanı, kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ABD’nin BAE’ye F-35 satışına karşı çıktığını üzerine basarak söylemişti…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!