Kimse kötü hava koşullarında uçmayı sevmez. Bununla birlikte, uçaklara yıldırım çarpması, düşünüldüğünden çok daha yaygındır. Dünyanın her yerindeki uçaklara neredeyse her gün yıldırım çarpmaktadır…

Yıldırım faaliyeti 5.000 ila 15.000 fit arasında daha yaygın olduğundan, bunlar uçak kalkış ve iniş gerçekleştirdiğinde oluşur. Aynı zamanda coğrafi faktörlere de bağlıdır.

Bazı yolcular bunun tatsız bir deneyim olacağını düşünse de, Modern Uçaklar Yıldırım çarpmalarıyla başa çıkmak için tasarlanmıştır. Sertifikalarının bir parçası olarak isabetlere dayanabileceklerinden emin olmak için belirli yıldırım testlerinden geçerler.

Yıldırım genellikle uçağın burun veya kanadın ucu gibi çıkıntılı bir kısmına düşer. Uçak daha sonra en az dirençli yolu seçtikten sonra vücut boyunca hareket eden şimşek çakmasıyla uçar. Gövde, bir Faraday kafesi gibi davranarak, voltaj kabın dışında hareket ederken uçağın içini korur.

Tabii ki, bu günlerde, gökyüzünde kompozit parçalar ve metal karışımından yapılmış birçok uçak var. Örneğin Boeing 787 Dreamliner, gövdenin kendisi de dahil olmak üzere ağırlıkça %50 kompozittir. Airbus’ın A350 XWB gövdesi %53 kompozitten yapılmıştır.

Karbon fiber laminat gibi kompozit malzemeler metal kadar elektrik iletmez. Bu nedenle, yıldırım çarpmasına meyilli alanlarda bulunan kompozit parçalara ek aydınlatma korumaları takılmalıdır. Bunlar, akımı yönlendirmek için bakır folyodan yapılmış ağ gibi gömülü bir iletken lif katmanından oluşur.

Yıldırım, uçağın kuyruk ucundan veya başka bir ucundan çıkar. Daha sonra bulut yapısındaki zıt kutuplara devam eder. Ancak karşıt bir kutup bulamazsa, onun yerine yeryüzünde bir noktaya çarpacaktır.

Uçağın metal kaplamasının korunması çoğunlukla hassas elektrik kablolarına kadar uzanır. Bununla birlikte, yıldırımdan gelen akım bazen derinin altındaki ekipmanın geçici akımlara maruz kaldığı “Dolaylı Yıldırım Etkileri” olarak bilinen şeye neden olabilir.

Bu nedenle, uçağın güvenli uçuşu ve inişi için gerekli olan her devre ve ekipman, koruma, topraklama ve aşırı gerilim bastırma şeklinde özel korumaya sahip olmalıdır.

Bu arada Boeing, alışılmadık derecede yüksek yoğunluktaki bir grevin elektrikle kontrol edilen yakıt valfleri, jeneratörler, güç besleyicileri ve elektrik dağıtım sistemleri gibi bileşenlere zarar verme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Herhangi bir kıvılcımla uğraşırken, yakıt gibi yanıcı maddelerin yoğun bir şekilde korunması gerekir. Uçak yakıt tanklarının etrafındaki yapı, yıldırımdan kaynaklanan yanmaya dayanacak kadar kalın olmalıdır. Tüm havalandırma delikleri, erişim kapıları ve kapaklar aydınlatma koruması sertifikası standartlarına uygun olmalıdır.

Bunlar, bir Pan Am Boeing 707’nin yakıt deposundaki buharların tutuşmasından sonra uçuş sırasında patlamasıyla meydana gelen son şiddetli yıldırım çarpması kazasından sonra ortaya çıktı. Daha az tehlikeli buhar içeren yeni yakıtlar da norm haline geldi.

Bir uçağa Yıldırım çarparsa pilotlar, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için tüm sistemleri kontrol eder. Herhangi bir sorun varsa uçak en yakın havalimanına inecektir.

Bununla birlikte uçuş, hedefine görünüşte zarar görmeden devam etse bile, bakım ekibi, uçağı olası hasarlar için ayrıntılı olarak inceleyecektir. Akımın gövdeye girdiği ve çıktığı noktalarda bir santimetreden büyük olmayan küçük delikler oluşmuş olabilir.

Yıldırım çarpmalarının çoğu zararsızdır ve çok nadiren büyük endişelere veya felaketlere neden olur. Interesting Engineering’in 2019 tarihli bir makalesine göre, 2000’den bu yana yaşanan 3.000 uçak kazasından sadece sekizi yıldırımdan kaynaklandı.

İşte burada, uçaklara Yıldırım Düşmesi çok yaygın olaylardır. Her bir modern jetliner test edilmiş ve onaylanmıştır ve bu tür olaylarla başa çıkmak için iyi bir şekilde donatılmıştır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!