HaberlerHavacılıkLufthansa

Bir Grup Havacılık Tutkunu Lufthansa’ya Ait Boeing 707’yi Kurtarmak İçin Teklif Verdi!

Lufthansa Boeing 707-430 im Flug. (Von 1960 bis 1977 bei Lufthansa im Einsatz)Photo: Lufthansa-Bildarchiv : 1960 D 111-13-A3

Bir grup Alman havacılık tutkunu, Hamburg’da bulunan eski bir Lufthansa Boeing 707’yi kurtarmak için bir teklif verdi. Geçen hafta Hamburg Havaalanı, tarihi uçağın önümüzdeki aylarda hurdaya çıkarılacağını ve önemli parçaların açık artırmada satılacağını açıkladı…

Boeing 707, hem havacılık hem de Lufthansa için tarihi bir uçaktır. Almanya’nın bayrak taşıyıcısı için uçak, jet çağının başlangıcını getirdi. Bununla birlikte, uçağın tarihi durumuna rağmen, Lufthansa üniformasındaki iki Boeing 707 şu anda hurda yığını için gönderilmiş durumda. Biri bakıma muhtaç duruma düşerken, diğerinin kurtarılabileceğine dair umutlar var.

Hamburg Havaalanı eski bir Lufthansa Boeing 707‘nin hurda yığınına gönderileceğini açıkladığında herkesin mutlu olmadığını söylemek doğru olur. Dünya çapındaki Havacılık tutkunları, havaalanının böylesine tarihi bir uçaktan vazgeçtiği konusunda bir hayal kırıklığı yaşadı.

Boeing 707 – 430 Intercontinental- 1962 (Photo by ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Uçağı ve tarihini korumak için, Verein zur Rettung der Boeing 707 D-ABOD ( Boeing 707 D-ABOD’u kurtarma Derneği) adlı yeni bir grup oluşturuldu…

Grup nihayetinde uçağın geleceğini güvence altına almayı hedefliyor ve Hamburg Havaalanı CEO’suna kaderini tartışmak için bir toplantı yapılması çağrısında bulunan açık bir mektup yazdı. Hamburg Havaalanı, kararın COVID-19 salgınına bağlı bakım maliyetleri göz önüne alındığında verildiğini söyledi.

Ancak uçağı kurtarmayı ümit eden grup, bir Concorde ve Sovyet eşdeğerine ev sahipliği yapan Alman Teknik Müzesi’nin uçağın korunmasına yardımcı olmak için yaklaşılmadığını bildirdi. Hedefine ulaşmak için grup, potansiyel sponsorların yanı sıra mühendislik, hukuk ve ticaret alanlarındaki profesyonellerle zaten temas halindeydi.

Boeing 707 beim Start- 1959 (Photo by ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

60 yaşında olan D-ABOD, bir süredir havacılık endüstrisinin içindeydi. Uçak, Nisan 1960’ta Lufthansa’ya teslim edildi. Frankfurt adı altında, 15 yıl boyunca Alman bayraklı havayolu için uçtu. Hizmetten kaldırılan D-ABOD, Lufthansa Teknik için bir eğitim yardımı oldu. 24 yıl sonra, uçak Hamburg Havalimanı’na 1 € ‘ya (1.20 $) satıldı.

Yıllardan beri uçak, bir müze parçasından bir film dekoruna kadar her şey oldu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!