Airbus A380 üretimini sona erdiriyor. Bugün, üretici son A380’in motor çalışmasına ve taksi testlerine başlamasıyla işler bir adım daha yaklaştı, bu da gökyüzünün devi için son olacak…

Airbus A380 muhtemelen gelecek yıllar boyunca gökyüzünde kalacak olsa da, üzücü gerçek şu ki, ne yazık ki, bu model gözden düştü. Singapur Havayolları gibi bazı taşıyıcılar bu türe bağlı kalırken, Lufthansa gibi diğer Havayolları çok daha az bağlılık gösteriyor.

Son Airbus A380 Testlere Başladı

Son Airbus A380‘in inşaatı neredeyse tamamlanmış gibi görünüyor. Uçak bugün inşa edildiği Toulouse’da ilk taksi ve motor çalıştırma testlerini yapıyor.

Uçağın motorları ve kuyruğu gibi temel bileşenler boyanırken, uçağın geri kalanı çıplak yeşil renkte boyanmış. Seri numarası 272 olan uçak, Avrupalı üretici tarafından yapılacak en son uçak olduğundan, şirket için bir dönemin sonunu işaret ediyor.

Bugünün motor çalıştırma ve taksi testleri, uçağın kendi gücü altında çalıştırılabileceğini ve hareket edebileceğini kontrol ediyor. Uçuş testleri yakında gelecek. Bununla birlikte, bunlar yapılmadan önce, reddedilen bir kalkış testi yapıldı. Bunu takiben, Airbus A380‘ler genellikle boyanmak için üreticinin Hamburg tesisine taşınıyor.

Son A380 Ne Zaman Teslim Edilecek?

Uçağın inşası konusunda iyi ilerleme kaydediliyor olsa da, büyük olasılıkla önümüzdeki yıla kadar teslim edilmeyecek. Airbus, iki yıl önce programın fişini çeken A380 ailesi için bekleyen yalnızca 5 siparişe sahip.

Geçen yılın sonlarında, Emirates Başkanı Tim Clark, endüstrinin mevcut durumu göz önüne alındığında, uçak için en son teslimat planını açıkladı. Durum devam ederken, Dubai merkezli havayolu, bu yıl iki A380‘i teslim almayı bekliyor. Bu, tamamı 2022’de teslim edilecek olan yalnızca 3 Airbus A380 siparişi kalacak.

Hem Airbus hem de Emirates, olayın fark edilmeden gitmesine izin vermeyecek. Bununla birlikte, Emirates’in hala yeni A380‘leri alması, türün geleceği için iyi. Havayolunun yepyeni uçakları emekliye ayırması pek olası görünmüyor ve bu uçağı 2030’ların ortalarına kadar çalıştıracağını belirtti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAirbus

Bu Haber Yorumlara Kapalı!