HaberlerUzay

Bilim Adamları : Mars Yüzeyinden Alınmış Parçalar Salgına Yol Açabilir!

Bilim adamları, Kızıl Gezegen yüzeyinden dünyaya getirilen taş parçalarının ve tozun, Mars’a planlanan insanlı keşif gezilerinden sonra salgınlara neden olabileceği konusunda uyardı. Getirilmesi muhtemel örneklerin “Mars Vebası”na neden olabileceği öne sürüldü…

Bilim adamlarından hastalık uyarısıyla ilgili olası yeni bir salgın konusunda uyardı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Kızıl Gezegenin değerli taşlarını ve toprağını ayrıntılı testler için dünyaya geri getirme projesi üzerinde çalışıyor. Sonuç olarak, Şubat ayında Mars’a inen Perseverance aracından örnekler toplamak için 2026’da gezegene bir kara aracı getirme planları var.

Öte yandan NASA , “Nesillerdir gezegenimizdeki bilim adamlarının hedefi, Mars yüzeyinden Dünya’ya bozulmamış örnekler getirmek olmuştur.” açıklamasında bulundu.

Dr. Gilbert Levin, bu konuda pek hevesli olmadığını söylüyor. NASA, Viking programında DR. Levin, Kızıl Gezegen’den getirilen herhangi bir parçanın Dünya’da salgın bir hastalığa neden olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

DR. Levin, “Bence Mars’tan getirilecek güvenli bir numune, son derece korumalı kaplarda getirilse bile bir tehlike oluşturabilir.” ifadeleri kullandı.

NASA tarafından yürütülen projede bazı bilim adamları benzer bir uyarı yayınladı. Gökbilimciler, bu projenin Dünya için yıkıcı sonuçları ve ciddi sorunları olabileceğini belirttiler. Dünyaca ünlü gökbilimci, 1973 tarihli kitabında Mars’tan numune almanın sonuçları konusunda uyardı. Carl Sagan Aşağıdaki ifadeler şunlara atıfta bulunulmuştur: Kızıl Gezegen çok biyolojik bir ortama sahip. Mars’tan getirilecek olası örnekler patojenler, gezegenimize çok büyük biyolojik hasara neden olabilecek organizmalar içerebilir ve bu organizmalar bile vebaya neden olabilir.

Proje sonucunda, Mars’taki toprak ve kayaların, olası bazı mikroorganizmalarla birlikte önümüzdeki 1 yıl için yeryüzünde bir arada bulunabileceklerine inanılıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments