Günümüzün giderek artan çevre bilincine sahip bir toplumunda, havacılıktaki birçok çağdaş teknolojik gelişme, gezegenin geleceğini düşünmektedir. Kapsamlı araştırmaların görüldüğü belirli bir alan, uçakların yakıt ikmalidir.

Yıllardır, hidrojenle çalışan Uçuş, çevre dostu hava yolculuğu için bir sonraki adım olarak kabul edildi. Bununla birlikte, son araştırmalar, atık karbondioksitin yeniden kullanılmasını içeren alternatif bir çözüm ortaya çıkardı.

Bilimsel Bir Buluş

Oxford Üniversitesi‘nde kimyagerler tarafından yürütülen araştırma, Karbondioksiti (CO2) kullanılabilir Hidrokarbon bileşiklerine dönüştürelerek yakılabileceğini buldu. Bu, yanma süreci karmaşık bir katalizör kullanılarak yapılmakta.

Bu kullanılabilir Hidrokarbonlar, Jet Yakıtına Dönüştürme dahil olmak üzere birçok amaca hizmet edebilir. Bu, ilk önce Karbondioksitin, karbon monoksite veya Etanole dönüştürüldüğünü gören çok aşamalı bir süreçtir. Bu aşamadan sonra Jet yakıtına dönüşüm izlenebilir.

Katalizör, organik yanma süreci ile yaratılır. Demir, manganez ve potasyumdan oluşur. Demir bazlı katalizörler oluşturmak genellikle büyük miktarlarda su tüketir. Bununla birlikte, organik yanma, daha verimli bir ‘Tek Potalı Sentez’ yaklaşımını temsil eder.

Yeni katalizör daha sonra Karbondioksite Hidrojen eklemek için kullanılabilir. Bu süreç, hidrojen atomlarının normal yağlara eklenmesine benzer.

Araştırmacılar, projeleri sırasında bir dizi farklı değişkeni denedi ve test etti.

Yakıt olarak karboksilik asitler ve polikarboksilik asitlerle sentezlenen Fe-Mn-K katalizörleri, üre ve şeker (glikoz) kullanılarak hazırlananlara ve yakıtsız hazırlanan katalizörden daha üstün katalitik performans gösterdi.

Bu alanda hala açıklığa kavuşturulacak pek çok bilinmeyen yön var. Bu nedenle, mümkün olduğunca geniş bir bileşik yelpazesi üzerinde test ederek, bilim adamları daha net bir resmin ortaya çıkacağını umuyorlar…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!