Askeri HavacılıkHaberler

Biden Yönetimi BAE’ye 50 Adet F-35 Satışını Onaylayacak!

Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 50 adet F-35 beşinci nesil savaş uçağı ve 18 adet MQ-9B SeaGuardian uçağının satışını onaylamak üzere. 23 milyar dolar değerindeki satış, Başkan Donald Trump döneminde Kasım 2020’nin başlarında ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından onaylanmıştı…

Birleşik Arap Emirlikleri ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir anlaşma sonunda Joe Biden’in 21 Ocak 2021’de Başkan olarak göreve başlamasından saatler önce imzalandı. Sözleşme, kısa bir süre sonra ABD’nin “Stratejik Hedeflerini” karşıladığından emin olmak için gözden geçirilmek üzere askıya alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Reuters’e yaptığı açıklamada, satışın yönetim tarafından yeşil ışık yakmak üzere olduğu için Kongre’nin bilgilendirildiğini, “Ayrıntıları Gözden Geçirmeye ve Emirlik Yetkilileriyle Görüşmeye Devam Ederken”, özellikle de silahların gelecekteki kullanımı konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

BAE, 2015’ten bu yana Yemen’de, Trump yönetiminin terörist grup olarak sınıflandırdığı İran destekli Husi isyancılarına karşı koymayı amaçlayan Suudi liderliğindeki bir koalisyonda yer alıyor.

Yıllarca Suudi liderliğinin yakın müttefiki olduktan sonra, ABD’nin tavrı artık değişebilir. Blinken, 19 Ocak 2021’de yaptığı açıklamada, “Yeni başkan, Suudi Arabistan’ın Yemen’de yürüttüğü askeri harekata desteğimizi sona erdireceğimizi açıkça belirtti ve bence bu konuda çok kısa sürede çalışacağız” dedi.

Diğer bir endişe, İsrail’in şu anda Orta Doğu’daki tek F-35 operatörü olan potansiyel rakiplerine karşı teknolojik avantajını kaybetmesi olasılığıydı. 2008’den bu yana, bölgede önerilen herhangi bir ABD silah satışı, sözleşmenin İsrail’in “Niteliksel Askeri Gücü”nü etkilemeyeceğine dair bir kararla Kongre’ye bir bildirim içermelidir…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!