HaberlerHavacılıkHavalimanıHavalimanlarıSeyahat

Berlin Havalimanı 1.28 Milyar Dolarlık Zarar Açıkladı!

Berlin’in yeni havalimanı, 2020 yılı için 1.058 milyar € (1.276 milyar $) zarar yaşadığını açıkladı…

2020, Berlin‘in havacılık sahnesi için bir değişim yılıydı. Şehrin eskimekte olan Tegel Havaalanı, onlarca yıllık operasyonun ardından kapatıldı. Bu arada, Sovyet dönemi Schönefeld Havalimanı, günler sonra yepyeni terminali açılmadan önce Berlin Brandenburg Havalimanı olarak yeniden adlandırıldı.

Bunların hepsi, Havacılık endüstrisini çekirdeğini sarsan devam eden küresel salgınla aynı zamanda meydana geldi.

Sektör genelinde, havayollarının ve havaalanlarının geliri zarar görüyor. Birincil gelirleri seyahat eden yolculardandır. Berlin‘in keşfettiği gibi, küresel salgın ülke çapında kilitlenmelere ve uluslararası seyahat yasaklarına yol açtı. Bu, dünya çapında yolcu sayısında keskin bir düşüşe yol açtı.

Yolcu sayısındaki düşüş, Berlin Havaalanı FBB’nin gelirlerinin geçen yıl 239 milyon € (397 milyon $) düştüğü anlamına geliyor.

Havalimanı otoritesi ayrıca, yeni terminal yapısının açılmasıyla ilgili planlanmamış iptallerle de ilgilenmek zorundadır. Bunlar yaklaşık 767 milyon € (925 milyon $) olarak gerçekleşti.

Havalimanı otoritesi, hava yolculuğunun düzelmesini gördükten sonra bile yıllarca ‘Yetersiz’ gelir beklemektedir. Bu nedenle, FBB orta vadede mali yardıma güvenmeyi planlıyor. Sonuç olarak, bu 2020 mali yılı için toplamda 1,058 milyar € (1,276 milyar $) zarara eklenmiştir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments