Belarus, Ukrayna ve Avrupa Birliği üye ülkeleri ve diğer devletlerin devlete ait Belarus havayolu Belavia’nın hava sahalarını kullanmasını yasaklamasının ardından ICAO’ya başvurmayı planlıyor…

Belarus Ulaştırma Bakanlığı Havacılık Dairesi, yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın tek taraflı olarak Ukrayna hava sahasını Belarus uçakları tarafından kullanımını kısıtlama kararının 1944 tarihli Uluslararası Sivil Havacılık Chicago Sözleşmesi hükümlerini ihlal ettiğini” iddia etti.

Yetkili makam, 2001 yılında bir tatbikat sırasında Ukrayna hava savunma kuvvetleri tarafından MH17 veya Sibirya Havayolları Uçuş 1812’nin düşürülmesi gibi olaylara atıfta bulunarak Ukrayna’nın uçuş güvenliğini sağlama kabiliyetini sorguluyor.

25 Mayıs 2021’de, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Avrupa Birliği, Ryanair’in FR4978 sefer sayılı uçuşunun saptırılması ve gazeteci Roman Protasevich’in tutuklanmasının ardından Belavia‘yı AB hava sahasından yasakladı ve havayollarından Belarus’un aşırı uçuşundan kaçınmalarını istedi. Ukrayna da 26 Mayıs 2021’de benzer bir karar aldı.

Sonuç olarak Belavia, olaydan önce hizmet verdiği 30 noktadan sadece 9’una uçabiliyor. Şirket yaptığı açıklamada, “21 ülke şirket için büyük bir kayıp, ancak Belavia ekibi bununla başa çıkmak için çok çalışıyor” dedi.

31 Mayıs 2021’de Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile üç gün önce yaptığı görüşmede Belarus‘tan Kırım’a uçuşların oluşturulmasını tartıştığını bildirdi. Belarus, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan Kırım’ı ilhakını tanımayı reddetmişti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!