Ermenistan’ın peş peşe provokasyonlarına ve askeri saldırılarına cevaben 27 Eylül 2020’de Azerbaycan halkı, Ermenistan’ın yaklaşık otuz yıllık saldırı politikasına son vermek ve topraklarımızı düşmanın pençesinden kurtarmak için savaşa girdi. 44 günlük askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkı tarihi bir zafer kazanmış ve ülkemizin toprak bütünlüğü yeniden sağlanmıştır…

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 2 Aralık 2020 tarihli “Azerbaycan Cumhuriyetinde Zafer Bayramı Kurulması Üzerine” emriyle, Vatanseverlik Savaşında eşi benzeri görülmemiş zaferi sürdürmek için 10 Kasım’ın Azerbaycan’da Zafer Bayramı olarak kutlanmasına karar verildi.

10 Kasım, aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk dünyası tarihinde adı altın harflerle kazınan büyük bir şahsiyet olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anma günüdür. Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev, “Mustafa Kemal Atatürk, Azerbaycanlılar kadar sizin için de değerli ve saygı görüyor” dedi. Azerbaycan’ı gönlünden seven ve “Azerbaycan’ın neşesi neşemiz, kederimiz kederimizdir” diyen Mustafa Kemal Atatürk, her Azerbaycanlının kalbinde yer alır ve ülkemizde anısı büyük bir saygıyla anılır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 10 Kasım‘ın Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü olduğunu dikkate alarak Zafer Bayramı’nın tarihini değiştirmeye karar verdi.

Karabağ‘ın incisi Şuşa’nın 8 Kasım‘da her Azerbaycanlı için kurtuluşu, savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadı ve düşmanın siyasi ve askeri liderliğinin yenilgisine ve düşmanlıkların kesilmesine yol açtı.

Şuşa şehrinin tarihsel önemi ve işgalden kurtuluşu göz önüne alındığında, halkımızın kararlılığının ve gücünün bir kutlaması haline gelen bu eşi benzeri görülmemiş zafer – Zafer Bayramı, devletimizin gelecekteki gelişimi ve prestiji açısından büyük önem taşımaktadır…

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İdaresi

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!