AzerbaycanHaberler

Azerbaycan Ve Ermenistan Ateşkes İçin Anlaştı!

Bakü ve Erivan, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda anlaştı…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’da insani ateşkesin sağlanmasına ilişkin Moskova’ya davet edilen Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla yapılan görüşme sonrası ortak açıklamayı aktardı.

Lavrov, 10 saat süren görüşmelerin ardından, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

Lavrov, “Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim öğleden sonra saat 12:00’den itibaren ateşkesi kabul ettiler” açıklamasında bulundu…

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor

Lavrov’un aktardığı ortak açıklamada ayrıca, bölgedeki belirli ateşkes parametrelerinin ayrı ayrı kararlaştırılacağı belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada, tarafların Dağlık Karabağ konusundaki müzakere formatlarını değiştirmemeye kararlı olduklarına vurgu yapıldı…

Moskova’da Azerbaycan-Ermenistan arasındaki görüşmelerde ateşkes konusunda 4 maddede anlaşma sağlandı.

  • Saat 12 itibariyle ateşkes
  • Ateşkes şartları daha müzakere edilecek.
  • Daha fazla barış için AGİT temel ilkeleri.
  • Müzakere sürecinin formatı değiştirilmeyecektir.

Azerbaycan’ın taleplerinin büyük oranda karşılanması adına müzakereler geniş çerçevede devam edecek. Azerbaycan’ın açıklanmasa da taleplerini süreye bağladığını söylemeliyiz. İlgili sürede karşılanmazsa savaş devam edecektir.

Azerbaycan, ateşkesi kabul ederek istediklerini kabul ettirmiş gibi düşünülebilir. Madrid Prensiplerinde değişiklikler olacağını söylemeliyiz. Bu haliyle Rusya, Minsk Grubuyla birlikte masada arabulucu olarak devam edecek.

Karabağ Görüşmelerinde “taraflar müzakere sürecinin değişmezliğini kabul ediyor” ilkesiyle Türkiye’nin masada olması önlenmiştir.

Ateşkes anlaşması her ne kadar 4 maddelik olsa da iki ülkenin Dağlık Karabağ’a dair birçok konuda ilkesel olarak anlaştığı söylenebilir. İlkesel anlaşma bundan sonraki süreçte yazılı anlaşmaya dökülecektir.

Moskova’da varılan ateşkes uygulanması cenazelerin değişimi sonrası belli olabilir. Ermeni ordusu, müzakereler devam ederken işgal ettiği toprakların bir kısmından çekilirse başarı olarak, diğer türlü oyalama olarak görülecek…

Moskova’daki ateşkes metininin 3.madesinde müzakerelerin Minsk formatında (Fransa – Rusya – ABD) devam edeceği vurgulanıyor.

4. Maddesinde ise tekrar olarak başka bir tarafın masaya katılmayacağının altı çizilerek Türkiye’ye mesaj verilmekte…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!