Ermenistan işgalinden Kurtarılan Fuzuli bölgesinde uluslararası bir havalimanı kurulması kapsamında, pist temelinin hazırlanma çalışmaları devam ediyor…

Fuzuli Uluslararası Havalimanı‘ndaki pist 3.000 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde olacak.

Şu anda bölgede toprak tabakası kaldırılıyor ve yerine doğal çakıl malzemesi seriliyor. Ardından asfalt örtü serilecek. İnşaat çalışmalarını zamanında tamamlamak için bölgeye çok sayıda ekipman getirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in temelini attığı Fuzuli Uluslararası Havalimanı Şuşa’nın ve Güney Kafkasya’nın cazibe merkezine dönüşmesine katkı sunacak.

Havalimanı inşası, 15 Türk mühendis ve proje müdürüne emanet. Havalimanının pist bölümünün ağustos ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Bina ve diğer kısımların yapımında da Türk Firmaları etkin görev alacak.

Yeni havalimanının inşası, bir Havaalanı binası, Pist, Apron, Pist Aydınlatma ve Sinyalizasyon Sistemleri, Radyo Navigasyon ve Meteorolojik Ekipman, Trafo Merkezleri, Yardımcı Binalar, Tesisler ve harici mühendislik iletişiminin inşasını öngörüyor.

İş organizasyonu maksimum hızda devam ediyor. Havaalanının yıl sonuna kadar hizmete girmesi bekleniyor.

Üç pist ve bir havaalanının yapımının bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Yeni havalimanının inşaatının ardından Bakü‘den uçakla yaklaşık 45 dakika içerisinde Fuzuli‘ye ulaşmak mümkün olacak…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!