Boeing’in iki ölümcül kaza sonrası yere indirilen 737 Max serisi uçaklarına Avrupa hava sahasında yeniden havalanmak için gün sayıyor. Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) Başkanı Patrick Ky, testleri başarıyla geçen Boeing 737 Max uçaklarının yaklaşık 1 ay sürmesi beklenen idari sürecin ardından ‘güvenli’ onayı alarak uçmasını beklediklerini belirtti…

Haber sonrası Boeing hisseleri yüzde 2.4 yükseldi ancak pandemiden dolayı ağır yara alan havacılık sektöründe Boeing’in iptal edilen onlarca siparişin ne kadarını tekrar alabileceği muaamma.

Avrupa Birliği havacılık otoriteleri, iki ölümcül düşüş yaşadıktan sonra yere indirilen ABD merkezli Boeing‘e ait 737 Max uçaklarına 19 ay aradan uçuş izni vermeye hazırlanıyor.

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) Başkanı Patrick Ky, eylül ayında yapılan iki test uçuşunun ardından Boeing 737 Max uçaklarına Avrupa hava sahasının yeniden açılmasını değerlendirdiklerini belirtti.

EASA, resmi olarak uçuş izni verilmediğini ancak idari prosedürün tamamlanmasının ardından 1 ay içerisinde uçuş onayının çıkmasının beklendiğini kaydetti.

2019 yılında Boeing 737 Max tarafından gerçekleştirilen Endonezyalı Lion Air ve Etiyopyalı iki seferde söz konusu uçağın düşmesiyle 346 kişi hayatını kaybetmiş ve tetkikler sonucu bulunan tasarım hataları nedeniyle Boeing 737 Max uçakları küresel çapta yere indirilmişti.

Boeing, yaşanan kazalar ve bulunan tasarım hatası nedeniyle onlarca sipariş iptali alırken şirket 2020 yılı başlarında uçağın üretimini askıya almış, aralarında CEO‘nun da olduğu pek çok çalışanın işine son verilmişti.

Patrick Ky, EASA‘nın analizleri sonrasında uçağın güvenli olduğunu açıklarken Ajans tarafından uçağa monte edilecek ekstra bir sensör de talep edilebileceğini ve pilotların işini kolaylaştıracağı için uçağın güvenliğinin daha üst seviyeye çıkarılabileceği açıkladı.

Bloomberg’e göre, EASA’nın ardından ABD Havacılık Dairesi (FAA) de Boeing 737 Max uçaklarına onay vermeye hazırlanıyor. FAA Başkanı Steve Dickson sürecin devam ettiğini ancak tamamlanmadığını belirtmişti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRA737 MAX

Bu Haber Yorumlara Kapalı!