Avrupa Birliği aşı pasaportları için zemin hazırlıyor. Komisyon bugün yaptığı açıklamada, aşı belgelerinin karşılıklı tanınmasına yönelik ortak bir yaklaşımın “Son Derece Önemli” olduğunu belirterek, “Uygun Bir Güven Çerçevesi”nin Ocak ayı sonuna kadar üzerinde anlaşmaya varılmasını istediğini ekledi…

Ayrıca, Seyahat Aşısı Sertifikaları konusunun “Birçok Avrupa ülkesinde hassas olduğunu, çünkü bazılarının bir sertifikanın aşılamayı zorunlu kıldığı izlenimi yaratacağını” belirtildi.

Michel, AB çapında aşı pasaportu kabul edilmeden önce çok sayıda insanın aşılanması gerektiğini söyledi. Ayrıca önümüzdeki turizm sezonunu kurtarmak için, halihazırda aşılanmış olanlara serbest dolaşım verilmesini önerildi.

Aşı Sertifikaları, doğru tıbbi takibin yanı sıra olası yan etkilerin izlenmesini sağlamak için her bir bireyin aşı geçmişinin net bir kaydını sağlar. Güvenilir, ve doğrulanabilir bir ortak AB yaklaşımı, kişilerin kayıtlarını diğer üye devletlerde kullanmasına izin verir. Aşı sertifikalarının sağlığın korunması dışında başka amaçlarla kullanılmasını öngörmek için erken olsa da, Aşı pasaportları gelecekte bu tür sertifikaların diğer sınır ötesi uygulamalarını kolaylaştırabilir…

Bu AB Koronavirüs Aşı Sertifikalarının henüz hangi formu (veya formları) alacağı net değil, ancak erişilebilirliği sağlamak için muhtemelen hem kağıt tabanlı hem de dijital formatlar olacak.

Aşılama durumu kontrolleri yapılırken AB vatandaşlarının kimliklerinin ve tıbbi verilerinin tam olarak nasıl korunacağı da net değil. Veya, hassas sağlık verilerini depolayan ve yöneten güvenilir kuruluşların kim olacağı. Tüm bu ayrıntılar gelecek ve bağışıklık sertifikası doğrulama sistemlerinin nasıl uygulandığına bağlı olarak üye devlete göre değişebilir.

Bu teknoloji destekli çaba, “[Bir Kişinin] aşılama kimlik bilgilerinin kendi seçtikleri bir dijital cüzdanda saklanacak şifrelenmiş dijital bir kopyasını”, olmayanlar için W3C standartlarında doğrulanabilir kimlik bilgilerini içeren basılı bir QR kodu olarak mevcut bir yedekle birlikte zorluyor.

Ortak AB yaklaşımı için henüz bu kadar spesifik bir şey önerilmiyor. Ayrıca, potansiyel bir evrensel standart olarak, bir dizi aşı kimlik bilgisi standardının küresel olarak ortaya konacağı açık görünüyor. 

AB’de tasarlanan her ne ise, bölgenin veri koruma çerçevesine (İnsanların bilgilerini işlerken tasarım ve varsayılan olarak güvenlik ve mahremiyet gereksinimlerini karşılayan) uyumu sağlamalıdır. Bu nedenle, örneğin özel sektör tarafından yürütülen bir çabadan daha iyi bir gizlilik koruması sağlayabilir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!