HaberlerSivil Havacılık

Avidyne ; Yapay Zeka Tabanlı Aviyonik Sertifikasını Bekliyor!

Aviyonik üreticisi Avidyne ve sivil uçaklar için otonom pilot yazılım sistemleri sağlayan, uçuş sırasında pilotlara yardımcı olması ve otonom uçak operasyonlarına yardımcı olması gereken dünyanın ilk yapay zeka tabanlı ürünlerinden birini geliştiriyor…

Her iki şirket de yeni Havacılık sisteminin 2022’de ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmasını bekliyor.

Avidyne‘ye göre, Yapay Zeka Tabanlı Aviyonik Algılama Ve Önleme Sistemi, sistemin hava sahasındaki diğer uçakları tespit etmesine olanak tanıyan 360 derece kameralar ve bilgisayar görüş teknolojisini kullanacak.

Ürün ayrıca bir pilot iniş yardım sistemi olarak da kullanılabilecek ve tüm uçak kontrol sürecini kolaylaştıracak.

Avidyne, müşterilerine uçak ve helikopterler için trafik danışmanlığı ürünlerini zaten sunmaktadır, ancak bu tür gözetim sistemleri yalnızca otomatik bağımlı gözetim ve yayın (ADS-B) sistemleri veya transponderleri ile donatılmış jetleri algılayabilmektedir.

Bu arada, İsviçreli girişim şirketi Daedalean, hava sahasında konumlarını yayınlamayan küçük dronlar da dahil olmak üzere potansiyel tehlikeleri belirlemek için yüksek çözünürlüklü kameralar tarafından çekilen görsel görüntüleri analiz eden belirli bir yapay zeka biçimine odaklanıyor.

Avidyne İcra Kurulu Başkanı (CEO) Dan Schwinn, şirketin ilk Yapay Zeka Tabanlı Aviyonik sistemini 2022’de FAA tarafından sertifikalandırmayı hedeflediğini ve yapay zeka talebinde bir artış öngördüğünü söyledi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!