Kanada’nın Türkiye’ye bazı askeri teçhizat ihracat izinlerinin askıya almasının ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den İHA’lar için önemli bir açıklama geldi…

Demir, savunma sanayiinin ambargolara rağmen büyümeye devam ettiği vurgulanırken, ASELSAN’ın İHA’larda kullanılacak olan CATS kameralarının seri üretime geçeceğini duyurdu.

Demir konuya ilişkin açıklamasında, “Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler. ASELSAN’da bir üst modeli geliştirme çabalarımızı da hızlanarak devam ettiriyoruz” dedi.

Kanada, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda kullanılan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarında (SİHA) Kanada yapımı teçhizat bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye bazı askeri teçhizat ihracat izinlerinin askıya alındığını açıkladı.

Silahsızlanma alanında faaliyet gösteren Kanadalı barış araştırmaları enstitüsü “Project Ploughshares” Azerbaycan yönetiminin yayınladığı Dağlık Karabağ’daki hava saldırılarına ait görüntülerde SİHA’larda Kanada merkezli L3 Harris Wescam şirketine ait elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerinin bulunduğunun görüldüğünü bildirmişti…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAselsan

Bu Haber Yorumlara Kapalı!