Türk Hava Yolları bu yıl 120’yi aşan havayolu şirketi ile diğer havayolu şirketlerinden daha fazla ülkeye hizmet veriyor. Havayolu, yaklaşık 8 saate varan rotalarda dar gövdelerin büyük kullanımından, Türkiye’nin büyük nüfus ve turizm çekiciliğinden ve İstanbul’daki doğal merkez konumundan yararlanmaktadır…

Türk Hava Yolları, dünyadaki diğer havayolu şirketlerinden daha fazla ülkeye hizmet vermektedir. Bu yıl, OAG veri gösterilerini analiz ederek , yaklaşık 121 ülke, İstanbul Havalimanı‘nın ana merkezinden yolcu güzergah haritasını oluşturuyor. Buna karşılık, Air France, Paris CDG’den 90 ülkeye hizmet verirken, Qatar Airways Doha’dan 78 ülkeye hizmet veriyor.

Türkiye, yaklaşık 82 milyon nüfusa sahip ve ülke 2019’da 51 milyon turist ağırladı. Dünyanın en büyük metropol nüfuslarından birine sahip olan İstanbul, 2019’da 15 milyon turist çekti. Tahmin edebileceğiniz gibi şehir başlı başına önemli. Noktadan noktaya talep için, tüm merkezlerin gerçekten söyleyemeyeceği bir şey.

Doğal Avantaj Kullanımındaki Başarısı

Ama bu boyut ve popülerlikten çok daha fazlası. Aynı zamanda doğal bir avantajdır. İstanbul, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan Türkiye’ye, Afrika’dan Asya’ya ve Orta Doğu’ya kadar birçok önemli yolcu pazarından yararlanmak için iyi bir konuma sahiptir; Kuzey Amerika’dan Doğu ve Güneydoğu Avrupa’ya; Afrika’dan Asya’ya; ve Kuzey Asya’dan Brezilya’ya. Bazı Türk Hava Yolları yolcularının %40’ı 2019 yılında İstanbul üzerinden bağlandı.

Türk Hava Yolları Ve Dar Gövdelerin Gücü

Türk Hava Yolları, bu yaz 83 havalimanında geniş gövde kullanmasına rağmen, büyük ölçüde dar gövde kullanıyor. Airfleets, A321neos’un daha yaygın hale gelmesiyle ve havayolunun MAX‘ı kullanmaya devam etmesiyle birlikte yaklaşık 140 tanesine sahip olduğunu belirtiyor.

Diğer herhangi bir Havayolu gibi, büyük dar gövde kullanımı, iki şeyi yapabileceği anlamına gelir: mevcut şehirlere ve havalimanlarına daha sık hizmet verirken – rekabet gücü ve hakimiyet inşa ederken – özellikle de Aşkabat, Batum gibi küçük şehirlere yepyeni hizmetler sunarken, Cibuti, Mogadişu, Ouagadougou, Semerkand ve Zaporizhzhia. Bu, bağlanabilirliği artırmaya yardımcı olur.

Türk Hava Yolları dar gövdelerini genellikle İstanbul’a 5 sürecek ülkeler arasında kullanıyor ancak bu, özellikle B737-900’lerinde yaklaşık yedi buçuk saate kadar çıkıyor. Bu, tüm Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın çok iyi bir bölümünü kapsıyor ve daha küçük ülkelerin eklenmesine yardımcı oluyor.

Türk Hava Yolları’nın Yolcu Operasyonu İstanbul Havalimanı’ndan 121 Ülke Görüyor

 • Avrupa ve Kafkasya’da 39
 • Afrika’da 37
 • Asya-Pasifik Bölgesinde 25
 • Orta Doğu’da 11
 • Amerika’da 9

Yaklaşık 285 havaalanına hizmet veriyor. Ağının genişliğini gösteren bu, Orta ve Doğu Avrupa ve Kafkaslar’da 41, Orta Doğu’da 25 ve Orta Asya’da 8 havalimanını içermektedir.

Bugün (15 Nisan 2021) Haziran ayına kadar ülkeye neredeyse tüm uçuşları askıya aldığı doğrulansa da, 10 destinasyona hizmet verdiği bir ülke olan Rusya hala burada yer alıyor. Tek istisna Moskova Vnukovo’dur. Bu normalde İstanbul’dan haftada 35 kez sunulur, ancak şu anda Haziran ayına kadar haftada iki kez ile sınırlıdır.

Toplam Koltuk Sayısına Göre Ölçüldüğünde, Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndaki İlk 10 Ülkesi

 • Almanya
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • İtalya
 • Rusya
 • Fransa
 • Ukrayna
 • İspanya
 • İsrail
 • Suudi Arabistan

Yaklaşık üç milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da, özellikle Düsseldorf ve Köln’ün bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya’da 12 destinasyona hizmet veriyor. Her zaman popüler olan Antalya tatil bölgesi de dahil olmak üzere noktadan noktaya ve bağlantılı taleple birleştiğinde, havayolunun İstanbul Havalimanı ile Almanya arasında her hafta yaklaşık 120.000 yoğun yazlık koltuğa sahip olması şaşırtıcı değil.

ABD ikinci sırada ve Kanada 39. sırada. 2 Mayıs’ta başlayacak Vancouver da dahil olmak üzere yaklaşık 13 destinasyona hizmet verilecek. Boeing 787’leri kullanarak üç haftada bir çalışacak. Tuhaf bir şekilde, Qatar Airways, Doha’dan 13 Kuzey Amerika noktasına hizmet veriyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!