HaberlerHavayoluSeyahatSivil HavacılıkTürkiye

Analiz : Türk Hava Yolları’nın 90 Yıllık Tarihi Ve Büyümesine Genel Bir Bakış!

Türk Hava Yolları, diğer havayolu şirketlerinden daha fazla noktaya ve ülkeye uçmaktadır. Gelir veya taşınan yolcu açısından en büyük havayolu değil, ama kesinlikle en bağlantılı olanı…

Aynı zamanda en büyük uçak filolarından birini işletiyor (Air Transport World’e göre 2019’da en büyük 12 filoya sahip). Burada, buna ulaşmak için yaklaşık 90 yıl boyunca sürekli genişlemesine kısaca bir göz atıyoruz.

1933’ten Beri Sürekli Büyüme

Türk Hava Yolları, 1933 yılında devlete ait bir Havayolu olarak kuruldu. İç hat uçuşlarında Curtiss, Junkers ve Tupolev’den oluşan küçük bir filo işletiyordu.

1945’ten itibaren Douglas DC-3 ve C-47 uçağını tanıttı ve 1947’den itibaren bölgesel uluslararası uçuşlara başladı (Atina’ya İlk Uçuşlar). İç uçuşlar, 1960’lara kadar havayolunun odak noktası olmaya devam etti.

Fokker TC-TEK – Türk Hava Yolları – THY

Jet çağına 1967’de Douglas DC-9 ile girdi, bunu 1971’de Boeing 707 izledi. Hemen ardından DC-10 ve Fokker F28 takip etti.

1980 – Karşılaşılan Zorluklar Ve Genişleme

Türk Hava Yolları‘nın gerçek genişlemesi 1980’lerde başladı. 1983’te yeni bir hükümet, havayolunun büyümesine öncelik verdi ve sermayesini önemli ölçüde artırdı. Yeni, genç bir filoya yatırım yapıldı ve güvenlik iyileştirildi (O zamana kadar birçok kaza ve kaçırma olayları, itibarına zarar vermişti). Filo geliştirmeye olan bağlılığını gösteren 1984 yılında Yeşilköy Havalimanı‘nda büyük bir uçak bakım merkezi açıldı.

En önemli filo ilavelerinden biri 1985’teki Airbus A310‘du. Türkiye, 1990’larda 10 A310’u tanıttı. Bunlar yeni, daha uzun uluslararası rotalara gitti. Ayrıca Boeing 727 ve DC-9‘u da aldı.

Türk Hava Yolları Boeing 727 – THY

1990’ların başında Boeing 737 (İlk 737-400’ü Şubat 1991’de Hizmete Girdi), Airbus A340 ve BAe 146‘yı da kullanıyordu.

Uluslararası hizmetleri genişledikçe konumunu doğu-batı uçuşları için bir geçit olarak kullanmıştır. Emirates, Etihad Airways ve Qatar Airways’in Orta Doğulu büyük taşıyıcıları elbette aynısını yaptı, ancak daha sonra başladılar. Bugün Türk Hava Yolları daha büyük bir filoya sahip ve bu üç havayolundan daha fazla ülkeye hizmet veriyor (Ancak Emirates, geniş gövdeli filosu sayesinde daha yüksek yolcu kilometre gelirleri talep edebiliyor).

2000’den Günümüze Türk Hava Yolları

Filo ve destinasyon artışı 2000’li yıllara kadar devam etti. Havayolu, Ocak 2000’de İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı‘nda yeni bir dış hatlar terminaline taşındı ve orijinal terminal iç hat uçuşlarına geçti.

Ayrıca, uluslararası erişimini büyütmeye odaklanarak diğer birçok havayoluyla pazarlama ve ortak uçuş anlaşmaları imzaladı.

Filoya gelince, karma Boeing ve Airbus dar gövde ve geniş gövdeli filolarla sıkışıp kaldı ve bazı önemli siparişler verdi. 2013 yılında Airbus’a 117 adede kadar A320 ailesi uçak siparişi verdi. 2018’de 30 Airbus A350 ve 30 Boeing 787 geniş gövdeli siparişleri onayladı.

Filoyu genç tutmaya da odaklandı. Bugün, ortalama filo yaşı yalnızca 7 yıldır (planespotters.net’e Göre). Bunu, örneğin 12,8 yıllık British Airways veya 14,7 yıllık Air France gibi diğer Avrupa havayolları ile karşılaştırın.

Diğer Havayollarından Daha Fazla Varış Noktası

Bu büyümenin doruk noktası, bugün diğer havayolu şirketlerinden daha fazla ülkeye uçma iddiasıdır. Pandemiden önce 126 ülkeye ve 317’den fazla noktaya direkt uçuşlar gerçekleştirdi.

Açıkçası, bu salgın sırasında etkilendi. Frekanslar azalmaya devam ediyor ve birkaç destinasyona (özellikle Çin ve Avustralya’da) hizmet vermek hala zor, ancak ağına geri dönmek için çok çalıştı.

Komşu Orta Doğu havayolları (benzer bir merkez modelini izleyerek) elbette aynısını yaptı, ancak birçok Avrupalı ​​havayolu mücadele etti. Şubat 2021 itibariyle, önceki liderler Air France-KLM, Lufthansa, British Airways, Ryanair ve easyJet’in önünde, yolcu hacmine göre Avrupa’nın en büyük havayolu oldu.

Kargo Hacminde Büyüme

Türk Hava Yolları, yolcu hizmetinin yanı sıra kargo hacimlerinde de etkileyici bir büyüme gösterdi. Bu, Türk Hava Yolları’nın ayrılmaz bir parçası olan Turkish Cargo tarafından gerçekleştiriliyor. 2020’nin ortalarında , küresel kargo pazarının %5’ini nasıl idare ettiğini gösterdi – bu, birkaç özel kargo taşıyıcısının yanında etkileyici bir başarı.

Daha Ne Kadar Büyüyebilir?

Nisan 2021 itibariyle, Türk Hava Yolları 309 uçaktan oluşan bir filoya sahip ve daha önce de tartıştığımız gibi, diğer tüm havayollarından daha fazla ülkeye hizmet veriyor. Havayolu daha ne kadar büyüyebilir?

Havayolu yeni bir ana havalimanına da taşındı. Yeni İstanbul havalimanı, Nisan 2019’da tamamen açıldı ve Türk Hava Yolları için büyük genişleme olanakları sunuyor. Tüm etaplar açıldıktan sonra, umarız 2028 yılına kadar altı pistle birlikte yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi sunmalıdır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!