HaberlerHavacılıkKargo

AN-225 Mriya 400 Ton Sağlık Malzemesi Taşıyacak!

Kargo uçuşlarının kritik önem taşıdığı dönemde gökyüzüne geri dönen AN-225 Mriya medikal malzemeleri taşımaya başladı…

Kargo uçuşlarının kritik önem taşıdığı dönemde gökyüzüne geri dönen AN-225 Mriya medikal malzemeleri taşımaya başladı.

Daily Mail’in haberine göre 12 Nisan günü Kazakistan’dan Çin’in Tianjin Binhai Havalimanı’na uçan dev kargo uçağına burada ilk yüklemesini yaparken ilk seferini bugün tamamladı.


Tek seferde 250 ton kargo taşıma kapasitesine sahip uçağın Varşova’ya iki seferde toplam 400 ton sağlık malzemesi taşıması planlanıyor.


Mriya’nın ilk sevkiyat için malzemelerin yüklenmesi işlemi yaklaşık 15 saat sürerken, dev uçak Polonya’ya toplamda yedi milyon cerrahi maske, binlerce yüz siperi ve koruyucu giysisi ulaştıracak. 


Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan AN-225 tercihine ilişkin yapılan açıklamada ise dev uçağın tek seferde daha çok malzeme taşıması avantajına vurgu yapılırken, “Sadece bir uçuşla An-225, Çin’den 10 Boeing 787 Dreamliner kadar yük getirebilir” denildi.


Bazı ülkeler Çin’e yardım gönderileri için övgüde bulunurken, bazı ülkeler ise koronavirüs krizinin başlamasından bu yana zarar gören imajını onarmak için ‘maske diplomasisinin’ bir parçası olabileceği uyarısında bulunuyor.


Dünyanın en büyük uçağı olan Mriya Kiev’de 18 ay süren uzun bakımlarının ardından kargo uçuşlarının en yoğun olduğu dönemde tekrardan operasyonlara başladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!