HaberlerHavayoluSivil Havacılık

Amerika’nın Neden Bayrak Taşıyıcı Havayolu Yok?

Amerika Birleşik Devletleri havacılıkta pek çok şey için dikkate değerdir. Bununla birlikte, ABD’nin şu anda bir bayrak taşıyıcısı yok ve muhtemelen olmayacak. Böylesine olgun bir pazar için, ABD’nin bayrak taşıyıcısının olmaması birçok kişiyi şaşırtabilir, ancak 20. yüzyılın sonlarında ABD hava pazarındaki gelişmeler göz önüne alındığında bu çok da şaşırtıcı değil…

ABD Hava Pazarı, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından hızla büyüdü. 1950’lerde ve 1960’larda jet çağı ABD havayollarının erişimini genişletti. Bu uçaklar daha hızlıydı ve daha az durakla daha uzun görevlere uçma fırsatına sahipti, bu da ABD’deki ticari havacılığı çok daha verimli ve kullanışlı hale getirdi.

ABD Havacılığı, 1930’ların sonlarından itibaren Sivil Havacılık Kurulu (CAB) tarafından yönetildi. Hava hizmetini düzenleyen CAB, hangi taşıyıcıların hangi rotalarda uçabileceğini belirleyecektir.

Logan Airport Boston 1969. (Photo Joe Runci/The Boston Globe via Getty Images)

Bu, taşıyıcıların belirli rotalara erişmesine ve minimum düzeyde veya bazı durumlarda rekabet olmadan çalışmasına yardımcı oldu. ABD’de savaş sonrası dönemde, hava yolculuğunda bir büyüme ve birçok rotada artan rekabet vardı. Bununla birlikte, bir havayolu güçlü konumunu korudu.

Resmi Olmayan ABD Bayrak Taşıyıcısı

II.Dünya Savaşı sırasında önem kazanan Pan Am, 20. yüzyılda gerçekten resmi olmayan ABD bayrağı taşıyıcısıydı. Savaş sonrası dönemde bile, Pan Am etkileyici bir dizi uluslararası rotayı sürdürdü. Pan Am, ABD’yi temsil eden önde gelen uluslararası havayoluydu.

Pan Am, ancak yine de uluslararası rekabetle karşı karşıya kaldı. TWA ve Braniff, diğer birkaç havayolunun yanı sıra uluslararası uçarak Pan Am’a biraz rekabet sundu. Ancak Pan Am, bu rakiplere karşı şiddetle rekabet etti ve önemli uluslararası varlığını sürdürdü.

Pan Am o kadar önemli bir taşıyıcıydı ki, dünyanın en ikonik uçaklarından biri olan Boeing 747’nin geliştirilmesine öncülük etti. Havayolu, Boeing 747’nin fırlatma müşterisiydi ve tartışmasız en ikonik operatörlerinden biriydi.

İlk Boeing 747’ler Pan Am’a geldi ve taşıyıcı, çoğunlukla Doğu Kıyısı’ndan Güney Amerika ve Avrupa’ya uzanan uluslararası bir rota portföyü ile zirvede idi. Havayolu, kendisini önde gelen bir havayolu olarak göstermeye çalıştı ve yolcularına birinci sınıf bir deneyim sundu.

1970’ler Pan Am’ın Ölümünün Anahtarıydı

1973’ten itibaren Pan Am önemli ölçüde mücadele etti. 1973’teki petrol krizi ve artan rekabet ile başlayan Havayolu, operasyonlarını doğru boyutlandırmak için çalıştı. Ancak Pan Am’a asıl darbe 1978’de geldi.

1978’de Başkan Jimmy Carter, CAB’yi aşamalı olarak kaldıran ve Amerikan Havayolu endüstrisini kuralsızlaştıran Havayolu Deregülasyon Yasasını imzaladı. ABD resmi olarak fiilen bir bayrak taşıyıcısına bile sahip olmayı resmen sona erdirdi.

Pan Am iç hatlarda uçamadı. CAB, Pan Am’ın büyüyen hava pazarını tekelleştirecek kadar büyümesi konusunda endişeliydi, bu yüzden Pan Am’ı birkaç istisna dışında uluslararası rotalarda çalıştırmaya bıraktı. Taşıyıcı ciddi şekilde iç hatlar istiyordu, ancak ihtiyaç duyduğu genişliğe hiçbir zaman ulaşamadı.

Böylece, 1978’de birden, Pan Am sınırlı bir yerel ağa ve neredeyse hiç bağlantı beslemesine sahip olmayan büyük bir uluslararası ağa sahip oldu. Pan Am, uluslararası rotalarda, işini ciddi şekilde tehdit eden bir dizi yeni rakiple karşılaştı.

O andan itibaren Pan Am sert bir çöküşteydi. Ulusal Havayolları ile sert bir birleşmeden sonra, taşıyıcı, zor bir 1980’lerden geçti ve bazı varlıkların elden çıkarılması ve havayoluna yardımcı olan ancak yeterli olmayan filo ilerlemeleri dahil olmak üzere çeşitli stratejiler denedi. Hazırlanamadığı bir şey, 1988 Lockerbie bombalaması ve ardından gelen mali mücadelelerdi.

1991 yılında, Pan Am faaliyetlerini durdurdu ve önde gelen uluslararası havayolunun sona ermesine yol açtı.

ABD’nin O Zamandan Beri Bayrak Taşıyıcısı Yok

ABD hava pazarını rekabete açtığından beri, ülke Bayrak Taşıyıcı bulundurmaktan pek hoşlanmadı. Birçok Havayolu kesinlikle Amerikan Bayraklı bir taşıyıcı olma sloganıyla hareket etti.

Bugün ABD’nin üç büyük Uluslararası Havayolu şirketi var. Bunlar American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines. Üçünün de uluslararası rotalarını beslemeye yardımcı olan büyük yerel ağları var.

İç cephede, en büyük havayollarından bazıları Southwest, JetBlue ve Alaska’dır. Spirit ve Frontier gibi düşük maliyetli havayolları da bulunmakta. Etrafta çok sayıda Havayolu var ve bu rekabet, ABD’nin bayrak taşıyıcısı olmamasının nedenlerinden biri.

Dünyanın Her Yerinden Bayrak Taşıyıcılar

Dünya çapında birçok Bayrak Taşıyıcı var ve hepsinin genel olarak birkaç farklı ortak özelliği var. Bayrak taşıyıcıları, genellikle bir ülke dışına en geniş uluslararası uçuş portföyünü uçuran ve kendi ülkeleri için ulusal bir gurur duygusu sunan bir havayoludur. Bazı durumlarda, bu bayrak taşıyıcıları devlete aittir, ancak bu her zaman böyle değildir.

Bazı iyi bilinen Bayrak Taşıyıcı örnekleri arasında Türk Hava Yolları (THY), British Airways, Vietnam Airlines, Singapore Airlines, Qatar Airways, KLM, Air France, Qantas ve daha pek çoğu yer alır.

Amerika Tek bir Bayrak Taşıyıcı yerine, tüm ABD taşıyıcıları ABD bayrağını yurtiçinde ve yurtdışında gururla dalgalandırarak havayollarının çeşitliliğini temsil ediyor. Bu nedenle, ABD’nin şimdi veya gelecekte tek bayraklı Havayolu bulması pek olası değildir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!