American Airlines, dünya çapında tanınmış bir havayolu şirketidir. Taşıyıcının küresel rota ağındaki bir eksiklik, Sahra Altı Afrika’dır. Öyleyse neden American Airlines Sahra Altı Afrika’ya uçmuyor?

Sahra Altı Afrika, Mali, Nijer, Nijerya, Çad ve Güney Sudan’dan Madagaskar ve Güney Afrika’ya kadar uzanan devasa bir bölgedir. Bölge geniş ve bölgede bir milyardan fazla insan yaşıyor.

Bölge birçok havayoluna ev sahipliği yapıyor ve büyüyen bir hava trafiği pazarı. Buna Nijerya’nın Hava Barışı, Kenya’nın Kenya Havayolları, Etiyopya’nın Etiyopya Havayolları ve Angola’nın TAAG Angola Havayolları dahildir.

ABD’den Sahra Altı Afrika’ya Uçuşlar

Delta, Gana, Nijerya, Senegal ve Güney Afrika’ya uçuyor. United Airlines, pazar koşullarına bağlı olarak bu yıldan itibaren Gana, Nijerya ve Güney Afrika’ya uçmayı planlıyor.

Etiyopya Havayolları ayrıca, ABD’ye birçok uçuşu olan büyük bir uluslararası rota ağına sahiptir.

United daha önce Sahra Altı Afrika’yı çalıştırmayı denedi, ancak havayolu Delta’nın sahip olduğu başarıyı elde edemedi. United, 787’lerinin ABD-Afrika rotalarını işler hale getireceğini umuyor. Etiyopya ayrıca Lomé’den çoğunlukla 787 ile uçuyor. Delta, Airbus A330’lar, Airbus A350’ler ve Boeing 767’ler de dahil olmak üzere Afrika’ya uçması planlanan karışık bir uçak filosu bulunduruyor.

Yıl boyunca planlanan ABD‘ye en çok aktarmasız uçuşların yapıldığı en büyük şehir olan Güney Afrika‘da düşünülürse, Güney Afrika’daki Johannesburg. Delta zaten Atlanta’dan şehre hizmet veriyor ve United, Johannesburg’u Newark’a bağlamayı planlıyor.

Johannesburg’un OR Tambo Uluslararası Havalimanı (JNB), sıcak ve yüksek havalimanı olarak sınıflandırılır. Sıcak ve yüksek koşullar, uçak performansını etkiler.

Havayolları sıcak ve yüksek performanslarını yönetmek zorundadır. Sıcak ve yüksek bir havalimanından uçağı güvenli bir şekilde kaldırmak için gereken artan motor gücünü ve uzun kalkış çalışmasını telafi etmek için, taşıyıcıların yüklerini yönetmesi ve uçağın ağırlığını kısıtlaması gerekir.

Bir havayolunun Uçak ağırlığını azaltmasının yolu, uçağın izin verdiği yolcu sayısını sınırlamak, yolcuların yanlarında getirebileceği Bagaj miktarını sınırlamak veya taşıdıkları kargoyu azaltmak olacaktır.

Uçak performansının yanı sıra, Güney Afrika, ABD’den oldukça uzakta. Doğu Kıyısı’ndan Johannesburg’a giden bir rota yaklaşık 8.000 mil.

Afrika’nın büyük şehirleri olan Nairobi veya Kinshasa gibi başka seçenekler de var. Yine de, bu şehirler nispeten düşük getirili yolculardır, bu nedenle Amerikalıların bu şehirlerden bazılarına faaliyet gösterme olasılığı daha düşüktür.

Nihayetinde, American Airlines’ın birkaç yıl içinde Sahra Altı Afrika’ya uçabileceğini düşünülemez. Havayolu büyüme yolunda ilerliyor ve 2021’de bile taşıyıcının yeni rotalarla ilgili bazı büyük planları var . Uçaklara sahip olduktan sonra, Sahra Altı Afrika, havayolunun rota ağının doğal bir uzantısı olabilir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!