HaberlerSivil Havacılık

Almanya Türkiye Hariç 31 Ülkeye Uçuş Yasağını Kaldırıyor!

Almanya, yaz tatili başlayıncaya kadar koronavirüsteki gelişmeler elverirse, 15 Haziran itibariyle 31 ülkeye seyahat uyarısını kaldıracak…

Almanya, yaz tatili başlayıncaya kadar koronavirüsteki gelişmeler elverirse, 15 Haziran itibariyle 31 ülkeye seyahat uyarısını kaldıracak. Dışişleri Bakanlığı’nın bu yönde hazırladığı ‘Avrupa İçinde Turizm Kriterleri’ başlıklı taslak raporun yarın Bakanlar Kurulu’nda ele alınması planlanıyor.

TASLAK raporda 15 Haziran tarihinden itibaren 26 Avrupa Birliği ülkesi yanında AB’den çıkan İngiltere ve Schengen dahilindeki İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichtensten olmak üzere 31 ülkeye seyahat uyarısının kaldırılması öngörülüyor. Koronavirüsteki gelişmeler bu tarihe kadar olumlu seyretmeye devam ederse, Avrupa içinde sınır kontrolleri tekrar tarihe karışacak.


Almanya’nın salgın nedeniyle Avusturya, İsviçre, Fransa gibi komşu ülkelere uyguladığı sınır kontrolleri 14 Haziran gecesi sona eriyor. Hükümetin 15 Haziran’dan itibaren seyahat uyarısını kaldırma kararı Avrupa içinde yaz tatili için bir başlangıç sinyali olarak görülüyor.


Dışişleri Bakanlığı’nın taslak raporunda, “Turizmin yeniden canlanması hem seyahat edecek insanlar hem Alman seyahat sektörü hem de gidilecek ülkelerin ekonomik istikrarı açısından önemli” denildi.


TÜRKİYE HENÜZ YOK

Hükümetin taslağındaki ülkeler arasında haziranın ikinci haftasında Almanya da dahil birçok ülkeye turizmi açmayı planlayan Türkiye henüz yer almıyor. Ancak seyahat uyarısının kaldırılması konusunda görüşmeler devam ediyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!