HaberlerHavacılıkHavayolu

Airbus ; Uçakları İnternete Bağlamak İçin Lazer Kullanmak İstiyor!

Airbus, verileri uzaydan uçağa göndermek için Hollanda’daki bir organizasyonla birlikte çalışıyor. Teknoloji, uçakları internete bağlamak için lazerler kullanacak ve 1,8 Gbps’ye kadar hızları görebilecek. Airbus, 2022 ortasına kadar sistemi uçuş testine başlamayı hedefliyor…

Airbus, uçaklar için bir gösterici Lazer İletişim Terminali geliştirmek için Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Örgütü (TNO) ile ortaklaşa bir program başlattı. UltraAir olarak bilinen gösterici, WiFi sinyallerini uzaydan uçağa ışınlamanın faydalarını tam olarak keşfeden ilk kişi olacak, Airbus‘ın söylediği gibi “Uydu İletişiminde Bir Sonraki Devrim” olacak.

UltraAir, uçuş halindeki bir uçak ile sabit yörüngede bulunan bir uydu arasındaki iletişimi kolaylaştıracaktır. Teknoloji, Airbus‘ın benzeri görülmemiş iletim hızları, veri güvenliği ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılama kapasitesi sağlamasını umduğu istikrarlı, hassas bir optik mekatronik sistemi içerecek.

Bu sistemin askeri ve insansız hava araçları (İHA’lar) için pek çok faydası varken, sistem için tek hedef pazar bu değil. Airbus, uzun vadede, bu tür bir teknolojinin, havayolu yolcularının daha önce hayal bile edilemeyecek hızlarda ve her zamankinden daha fazla güvenilirlik ve daha geniş kapsama alanıyla internete bağlanmasına izin vereceğini söylüyor.

Airbus, Lazer Uydu iletişimindeki uzmanlığını masaya taşırken TNO, yüksek hassasiyetli optomekatronik alanındaki deneyiminden yararlanıyor. Ekip birlikte bu tür bir projeyi hayata geçirmek için doğru araçlara sahip.

Test açısından Airbus, teknolojiyi bu yılın sonuna kadar ilk testleri için hazırlamayı planlıyor. Bu ilk testler, Airbus yan kuruluşu Tesat ile ortaklaşa laboratuvar koşullarında gerçekleştirilecek. Tesat, lazer iletişiminde geniş deneyime sahiptir ve tüm test süreçlerinde yer alacaktır.

Daha sonra, 2022’nin başlarında kullanılmak üzere Tenerife’de yer testi gerçekleştirilecek. Bu test sırasında, bir UltraAir gösterim terminali ile bir jeostasyon uydusu arasında bağlantı kurulacak. Airbus, 2013 yılında yerleştirilen bir ESA uydusu olan Alphasat ile bağlantı kurmayı planlıyor.

Her şey plana uygun giderse, Airbus 2022’nin ortalarında teknolojiyi test etmeye başlayacak. Bu nedenle, ticari havacılık alanında bundan iki ila dört yıl sonra konuşlanmasını bekleyebiliriz.

Lazer Terminalleri daha hafiftir, daha az güç tüketir ve radyo frekansı iletişiminden daha güvenlidir. Geleneksel Ku ve Ka-Bant lazer iletişiminin gelecekte havacılığın birçok bağlantı sorununu çözme potansiyeli bulunmakta…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!