Norwegian, bekleyen uçak siparişlerini iptal etmek için Airbus ile bir anlaşmaya vardı. Uzun menzilli A321LR’nin 30’unu içeren 88 uçak artık havayoluna teslim edilmeyecek. Ancak, Airbus yapılan ön ödemeleri geri vermeyeceği ve havayolu hala yaklaşık 850.000 $ borçlu olacağı için Norwegian ceza almadan uzaklaşmıyor…

Beklendiği gibi, Norwegian‘ın yeniden yapılandırılması, olağanüstü jet uçağı siparişlerinin iptal edilmesine yol açtı. Havayolunun, bugün İrlanda Yüksek Mahkemesi ile paylaştığı üzere, yeni uçak sözleşmesini iptal etmek için Airbus ile şartlar üzerinde anlaştığı bildirildi.

İlk olarak 2012’de imzalanan ve daha sonra birkaç kez revize edilen büyük bir anlaşma uyarınca, Norwegian Airbus‘tan 100 uçak satın almayı kabul etti. Planemaker‘ın mevcut sipariş verilerine göre, bunlardan 88 tanesi teslimat için hala beklemedeydi. Orijinal 100 uçak A320neo siparişi, Transatlantik operasyonlar için tasarlanmış 30 A321LR‘yi içerecek şekilde dönüştürüldü.

Geleneksel olarak Boeing ağırlıklı havayolu için bu, Airbus ürün hattına ilk girişiydi. Ancak, nakit sıkıntısı Norwegian‘ın maliyesine zarar vermeye devam ettikçe, siparişte sorunlar oluşmaya başladı.

2019 yılında, Norwegian‘ın Airbus sipariş verilerinde 5 A320neo çıkardığı ortaya çıktı . Norwegian, Avrupalı ​​üreticiyle olan taahhüdünden sıyrılmaya çalıştığı için diğer uçakların teslimatları ertelendi. Bugüne kadar, Airbus tarafından Norwegian‘a teslimat yapılmadı ve şimdi hiç yapmayacaklar gibi görünüyor.

Norwegian Airbus siparişini verdiğinde, inanılmaz bir büyüme dönemindeydi. Genel olarak, 2020 ve 2027 arasında teslim edilmek üzere hem Boeing hem de Airbus‘tan 9 milyar dolardan fazla Uçak alma sözleşmesi imzaladı.

Ancak Norwegian anlaşmadan ceza almadan uzaklaşmıyor. Reuters’e göre Airbus, bugüne kadar aldığı tüm ön ödemeleri elinde tutacak. Buna ek olarak, Havayolu tarafından yine de 847.800 ABD doları borçlu olacak...

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!