HaberlerHavacılık

Airbus ; Beluga Filosuna Güç Sağlamak İçin Sürdürülebilir Yakıt Kullanmaya Başladı!

Airbus, Beluga kargo uçaklarından birini ilk kez Broughton fabrikasından %35 sürdürülebilir havacılık yakıtları (SAF) ile uçurdu. A300-600ST, endüstriyel operasyonlarının dekarbonizasyonunu hızlandırmak için üreticinin Broughton fabrikasının bulunduğu Hawarden Havalimanı’ndan havalandı…

Şirketin uçakları için kanat ürettiği Airbus‘ın Broughton fabrikası, Beluga kargo uçağı filosuna güç sağlamak için sürdürülebilir yakıtlar kullanıyor. Şirket, A300-600ST ‘Beluga’ uçaklarından birini %35 SAF karışımıyla uçurdu ve önümüzdeki üç ay içinde sürdürülebilir yakıtlarla 60 uçuş daha yapmayı planlıyor.

Airbus, kanatlar, gövde ve hatta uzay programı parçaları gibi büyük boyutlu kargoları taşımak için kullandığı 5 Beluga kargo uçağından oluşan bir filoya sahip.

Beluga, Broughton fabrikasında uçak kanatlarını Toulouse, Hamburg ve Bremen’e taşımak için kullanılıyor. Broughton, Airbus’ın Beluga filosunu sürdürülebilir yakıtlarla güçlendirdiği ikinci lokasyon oldu. Üretici ilk olarak 2019 yılında Hamburg’daki Beluga kargo operasyonları için SAF’leri kullanmaya başladı.

Söz konusu uçak, F-GSTF tescilli ve iki GE CF6 motorla donatılmış Beluga 5. Uçak 20 yaşın üzerinde ve Airbus’ın önümüzdeki birkaç ay içinde Beluga ve BelugaXL filosu için planladığı 60 sürdürülebilir uçuşun ilkini gerçekleştirdi.

Airbus, eski A300-600ST Beluga‘ları aşamalı olarak kaldırırken, büyük boyutlu kargo operasyonlarına devam etmek için BelugaXL‘i (A330-743L) geliştirdi. Üretici, filosuna 2020’de 3 BelugaXL uçağı ekledi ve 2024’e kadar üç uçak daha gelmesi planlanıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!