Uçak değerlendirme şirketi IBA, bu ayın başlarında yaptığı basın açıklamasında, bir Airbus A380’in piyasa değerinin, tüm mevcut nesil geniş gövdeli uçaklardan en kötü şekilde etkilenen model olduğunu belirtti. Büyük ölçekli yerleşme ve yaklaşan üretim sonunun birleşimi, her yaştan uçak için piyasa değerlerini %50’nin üzerinde düşürdü…

IBA’ya göre çevik ve çok beğenilen Airbus A220 bile %3 ila 8 oranında düştü. Ancak en çok düşen A380’in değeridir.

Superjumbo’nun değerindeki bu düşüş, mevcut koşullar göz önüne alındığında çok da şaşırtıcı değil. Basitçe ifade etmek gerekirse, uçak kârlı şekilde kullanılamaz.

  • Dünya çapında uluslararası Seyahat kısıtlamaları nedeniyle yolcu talebi sınırlıdır ve bu da büyük uçakların doldurulmasını zorlaştırmaktadır.
  • Büyüklüğü, tüm havaalanlarının onu karşılayamayacağı anlamına gelir.
  • Jet kalıcı olarak bir kargo uçağına dönüştürülemez ve MTOW’u aslında gerçek nakliye için uygun değildir.
  • Kargoyu taşımak için koltuklar çıkarılabilirken, bunun sınırlamaları vardır.
  • Bakım dahil operasyonel maliyetler, kullanılmadığında bile yüksektir.

Çoğu havayolunun A380‘lerini uzun vadeli depolamaya koymasına neden olan, listelenen ilk ve son noktalar. Bu arada, diğerleri umudunu yitirdi ve süperjumbolarından tamamen kurtuldu.

Elbette, şu anda çok kullanışlı olmayan bir Jet ve emeklilik ilan eden bir dizi havayoluyla, talepten daha fazla arz var. Temel bir ekonomi anlayışıyla, türün değerinin neden düştüğü açıktır.

Air France, geçen Mayıs ayında tüm A380 filosunu emekliye ayırırken, Singapur Havayolları da yedi filoyu daha emekliye ayıracak. Qatar Airways‘in CEO’su geçtiğimiz günlerde A380 filosunun yarısının da emekli olacağını belirtti. Tek A380 hakkında oldukça iyimser olan kiralama şirketi HiFly.

Uçak satış web sitesi MyAirTrade‘de şu anda dört A380‘in halka açık olarak piyasaya sürüldüğünü görebiliyoruz. 

IBA tarafından belirtildiği gibi, üretimin sona ermesi başka bir faktördür. Bu, küresel A380 arzının büyümesini açıkça durduracak olsa da, aynı zamanda A380 desteğinin de bir gün sona ereceği anlamına geliyor.

İşler bu yönde devam ederse, bu büyük kuşlardan bazılarının hurdaya yöneldiğini görebiliriz. Sadece bekleyip görmemiz gerekecek…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAirbus

Bu Haber Yorumlara Kapalı!