Avrupalı ​​üretici Airbus bugün bekleneni doğruladı. Geniş gövde üretim oranları bir süre olduğu gibi düşük kalacak. Ancak duyurunun parlak yanı, tek koridorlu uçak üretim oranlarının bu uçaklara olan talebe cevaben kademeli olarak artırılmasının planlanmasıdır…

Hem A350 hem de A330, krizin başından bu yana düşük bir oranda üretildi ve Airbus, bunları en azından yıl sonuna kadar bu düşük oranda tutmayı öngörüyor. Özellikle, bu A350 için ayda 5 uçak ve A330 için 2 uçaktır.

Ancak, tek koridorlu cephede Airbus bir umut ışığı görüyor. A320 Ailesi için yeni ortalama üretim oranları, yılın ilk yarısında ayda 40’ta kalmaya devam edecek. Ancak Airbus, 3. çeyrekte bunu 2021’in 4. çeyreğinde ayda 43’e ve ayda 45’e çıkarmayı umuyor.

A220 tarafında, aylık üretim daha hızlı ölçeklenecek. Q1’in sonundan itibaren, uçak üreticisi ayda 5 ila 4 uçak arasında hareket edecek. Genel olarak Airbus, pazarın 2023 ile 2025’e kadar durgun kalacağını tahmin ediyor.

Airbus, küresel sağlık krizinin en başında üretimini durdurdu. dört günlük bir süre boyunca tamamen frenledi. Bu, o zamanlar çalışanlarını tesislerinde korumak için sıkı sağlık ve güvenlik koşullarını uygulamak içindi. Ancak işçiler fabrikalara geri döndüklerinde, üretim eski haline dönmedi.

Nisan ayı başlarında, üretici genel uçak üretimini yaklaşık üçte bir oranında düşürdü, özellikle de geniş gövdeleri etkiledi. Bir önceki ay olan 10 A350 hedefinden, Airbus sadece altı tane üretecekti ve A330 üretim hattında aylık kotalar 3,25’ten sadece ikiye düşürüldü. Yaz aylarında A350 oranı sadece beşe düşürüldü.

Ancak etkilenen yalnızca geniş vücutlar değildi. Nitekim, kısa mesafeli pazarda bile seyahatteki yaygın düşüş göz önüne alındığında, Airbus tek koridorlu hedeflerini de azalttı. 2020’de beklenen aylık 60 uçak tahmininden bu oranı aylık 40 uçağa indirdi. Krizin en kötü döneminde üretici, üretimin 2025 yılına kadar normale dönmesini beklemediğini belirtti.

Ancak Airbus, 2020 hedefi kadar çok sayıda uçak teslim ederek yılı güçlü bir şekilde tamamladı ve rakip Boeing’in yıl sonu sonucunun çok ötesine geçti. Bu durumdan etkilenen üreticinin, 2021’in başlarında, özellikle dar gövdede, üretimSeyaga seviyelerinde bir artışla baskı yapması bekleniyordu.

Şimdi, bugün, üretimin artacağına dair teyit aldık, ancak bu aşamada sadece tek koridorlu hat ile sınırlı. Dünyanın bazı yerlerinde bölgesel ve yerel pazarların toparlanması, bu uçaklar için güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Geniş gövdelerin geleceği bu aşamada daha az kesin olsa da, aşının getirdiği umut önümüzdeki yıl bu zamana kadar her şeyi değiştirebilir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!